neděle 3. července 2022 Radomír

Gymnázium Frýdlant má unikátní relaxační studovnu. Vytváří zdravé pracovní prostředí

Místo skladu relaxační studovna pro žáky i vyučující. Gymnázium Frýdlant se může pyšnit jedinečnou odpočinkovou a pracovní místností s vybavením, které vytváří zdravé pracovní prostředí.

Studovna je na gymnáziu otevřena od 23. května letošního roku. Jedná se o unikát v českém školství. „Studenti i kantoři gymnázia v ní mohou jednak aktivně relaxovat, jednak pracovat na počítačích, obklopených špičkovým ergonomickým vybavením," uvedla v tiskové zprávě mluvčí Městského úřadu Frýdlant Martina Petrášková

Ve studovně je nastavitelné osvětlení, které lze přizpůsobit denní době i počasí. Strop je natřený speciálním fotokatalytickým nátěrem, který likviduje viry, bakterie, plísně i spory. Náklady na přestavbu studovny činily 250 000 korun, díky finančnímu daru z nadace Premedis přišla proměna místnosti školu jen na 50 000 korun.

Žádné hrbení u počítače

„Místnost, ve které relaxační studovna vznikla, není velká, její vybavení ale reflektuje nejmodernější poznatky z oblasti ergonomie a výzkumů týkajících se zdravého prostředí pro práci s počítačem. Její součástí jsou výškově nastavitelné stoly a držáky monitorů, které umožní studentům různé výšky ideální pracovní prostředí, které nezatěžuje záda ani krční páteř. V místnosti nejsou židle, protože studenti se během dne nasedí víc, než je zdrávo a sednout si tak mohou k práci u počítače jen na balanční sedáky či na míče. Na těch ale nedoporučujeme sedět déle než 10 až 15 minut,“ řekla autorka návrhu relaxační studovny Šárka Daňková ze společnosti Ergo working space.

Při práci na počítači mohou studenti stát na balanční podložce nazvané gymba, která podporuje zdravý stoj a udržuje lymfatický systém v pohybu. „U počítačů mají děti speciálně ergonomicky tvarované klávesnice a myši, které podporují zdravý pohyb ruky. A v relaxační části pak najdou i sedací vaky pro uvolnění nebo ribstole, čili žebřiny, pro možnost protažení,“ dodala autorka návrhu. 

Studenti by měli znát zdravé pracovní prostředí

Veškeré vybavení má podle Petráškové studentům nejen umožnit pracovat ve zdravém prostředí a tím si šetřit své zdraví, ale také jim ukázat, jak takové vybavení vůbec vypadá. „Aby jednou věděli, co mají od svých zaměstnavatelů v případě práce na počítači v kanceláři vyžadovat. Protože pokud by opravdu jejich kancelář vypadala jako tato místnost, odpadly by u nich problémy se zády, krční páteří a podobně, což je dokázáno a podpořeno výzkumy,“ doplnila architektka.  

Zdravý vzduch díky nátěru

Speciální nátěr na stropě – laicky řečeno – likviduje vše zdraví škodlivé, co se ve vzduchu pohybuje. „Vzduch v místnosti cirkuluje a ve chvíli, kdy se nežádoucí látky, jako bakterie, viry, plísně či spory dotknou stropu natřeného speciálním fotokatalytickým nátěrem, shoří, čímž zůstává vzduch zdravý. U lidí, kteří v místnosti s tímto speciálně natřeným stropem pracují, je vědecky dokázána snížená nemocnost až o 80%,“ řekl jednatel firmy BSB servis plus, která se těmito nátěry zabývá, Blahoslav Matějka

Místnost s takovým vybavením podporujícím zdraví nemá v republice obdobu. „Opravdu takto vyřešenou ergonomii v kombinaci s fotokatalytickým nátěrem nenajdete v žádné jiné škole u nás. A jsem rád, že ta první je v Libereckém kraji, který je proslavený Technickou univerzitou v Liberci a jejími nanotechnologiemi, protože i tento fotokatalytický nátěr je nanotechnologií,“ dodal Matějka. 

„Nám tenhle nápad přišel opravdu skvělý. Jednak jsme kvůli předchozímu zrušení jedné pevné počítačové učebny potřebovali nějaké nové počítačové pracoviště pro přípravu studentů na další výuku a jednak jsme udělali něco pro jejich zdravou práci u počítače a ještě získají vhled do problematiky ergonomie,“ doplnil ředitel Gymnázia Frýdlant Pavel Čumpelík.

„Děkuji vedení frýdlantského gymnázia za tento vizionářský a průkopnický projekt, který řeší problémy s výškovým rozdílem mezi žáky nižších a vyšších ročníků a vytváří zdravé prostředí pro práci i relaxaci. Je skvělým příkladem a velkou inspirací pro ostatní školy nejen v Libereckém kraji. Vidím v tom cestu budoucnosti,“ uzavřel místostarosta Frýdlantu a náměstek hejtmana Libereckého kraje pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Dan Ramzer

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Městský úřad Frýdlant

Štítky Liberecký kraj, Frýdlant, gymnázium, školství, vzdělání, zdraví, relaxační učebna, ergonomie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.