Pedagog Richard Jedlička, který se choval nevhodně ke studentům, ukončí pracovní poměr na univerzitě. Dohodl se na tom s děkanem. Komise se shodla, že Jedlička studenty při výuce šikanoval.
Richard Jedlička působil na fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické, od nového akademického roku však ve své funkci končí. K posouzení případu byla univerzitním ombudsmanem svolána speciální komise. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí univerzity Radek Pirkl.
„Komise, kterou na mou žádost sestavil univerzitní ombudsman, došla k závěru, že se docent Richard Jedlička opakovaně dopouštěl jednání s prvky šikany. Se závěry komise se i jako vedení univerzity ztotožňujeme a plně je respektujeme. Docent Jedlička už na TUL učit nebude,“ řekl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.
Technická univerzita v Liberci zřídila v roce 2021 pozici univerzitního ombudsmana, v tomto směru patří mezi jedny z prvních tuzemských univerzit. „Při všem špatném, co s sebou tato kauza přinesla, jsme si alespoň mohli ověřit důležitost institutu univerzitního ombudsmana, který má při hledání řešení podobných případů naprosto zásadní, nestrannou a nenahraditelnou roli,“ dodal rektor Brzezina.
Děkan Jan Picek se letos v březnu dozvěděl ze svědectví studentů o nevhodném chování Jedličky a stáhl jej z výuky i dalších pedagogických činností. Zároveň požádal rektora TUL o svolání komise, která případ prošetří. Komisi v dubnu 2022 ustanovil na pokyn rektora univerzitní ombudsman a nominoval do ní také odborníky na právo a genderové otázky, doplnil Pirkl.
Jedlička ukončí pracovní poměr k 31. srpnu letošního roku. Fakulta již má za odcházejícího pedagoga vhodného nástupce, výuka na katedře psychologie a pedagogiky tak podle Picka nebude nijak narušena.
V souvislosti s tím zavedla fakulta nová opatření, která mají podobným případům předcházet či je odhalit a řešit. Studenti mají možnost hodnocení kvality výuky prostřednictvím anket, od nového roku je bude fakulta vyhodnocovat a procházet na několika úrovních, účast studentů je však nízká. „Fakulta bude také pravidelně zveřejňovat přehlednou zprávu shrnující aktuální studentskou anketu. Chceme tak mimo jiné deklarovat jasnou zpětnou vazbu a motivovat tak studenty k tomu, aby do studentské ankety přispívali,“ řekl děkan Picek.
Dalším opatřením je posílení řad studentských tutorů. „Měli jsme na jednotlivých katedrách zatím tutory z řad zaměstnanců, postupně zavádíme i studentské. Od nového akademického roku budou studentští tutoři na každé katedře, na některých katedrách pak dokonce ve dvou – tutor a tutorka,“ dodal Picek. Věří, že nová opatření budou fungovat a studenti i zaměstnanci se na univerzitě budou od nového akademického roku cítit bezpečněji.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.