V Jablonci nad Nisou postaví centrum odborného vzdělávání zaměřené na strojírenství a robotiku. Projekt za zhruba 100 milionů korun zajistí studentům jablonecké střední školy technické moderní laboratoře i techniku.
Předmětem zakázky je modernizace a rozšíření celé školy, stavební práce by měly začít v květnu a přijdou včetně DPH na 26,5 milionu korun, řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).
„Absolventům výrazně stoupnou šance na výběr kvalitního a dobře ohodnoceného zaměstnání. Uplatnit se na trhu práce je často velice složité, věřím, že se díky zkvalitňovaní výuky v celém Libereckém kraji a výstavbě center odborného vzdělávání postupně podaří k sobě co nejvíc přiblížit očekávání firem a představy žáků o jejich budoucnosti," doplnil Sviták. V novém programovacím období připravuje kraj čtyři takové projekty, další centra budou v Turnově, Liberci a Semilech, dohromady přijdou na 400 milionů korun.
Centrum na jablonecké technické škole bude stát podle odhadu včetně vybavení více než 100 milionů korun, tři čtvrtiny peněz půjdou do vybavení a strojů, veřejnou soutěž na jejich dodavatele kraj připravuje. Podle náměstka hejtmana pro školství Jiřího Čeřovského (ODS) získá škola stroje a vybavení, které bude odpovídat standardu běžnému ve výrobních a průmyslových provozech, kam absolventi jablonecké školy po dokončení studia nastupují.
Už v dubnu by měla začít stavba centra odborného vzdělávání zaměřeného na zdravotnictví a sociální obory v nedalekém Turnově. Projekt za 74 milionů korun počítá s rekonstrukcí a dostavbou tamní střední zdravotnické školy. V Liberci je v plánu odborné centrum zaměřené na obrábění kovů a vstřikování plastů za více než 85 milionů a v Semilech připravují centrum stavebnictví, které bude stát podle předběžných odhadů 140 milionů korun. Zhruba 146 milionů by měl kraj na projekty získat z evropských fondů.
Na podporu vzdělávání, hlavně toho technického, se Liberecký kraj zaměřuje dlouhodobě. V minulém programovacím období vybudoval za 712 milionů korun centra odborného vzdělávání v osmi středních školách. Dvě třetiny nákladů zaplatily evropské a státní fondy. Moderní podmínky k výuce i vybavení díky tomu získali studenti Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu, Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci, sklářské školy v Kamenickém Šenově a školy řemesel v Jablonci, a také škol v České Lípě, Turnově a ve Vysokém nad Jizerou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.