Sloučení Střední průmyslové školy textilní se Střední průmyslovou školou strojní a elektrotechnickou a Vyšší odbornou školou v Liberci schválila rada Libereckého kraje. Záměr sloučení ještě musí posvětit krajské zastupitelstvo, které o něm rozhodne 30. května.
Změna by měla vstoupit v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. „Pokud záměr v květnu schválí i krajské zastupitelstvo, název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád,“ uvedl náměstek pro školství, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Jiří Čeřovský (ODS).
Obory oděvnictví a textilnictví zůstanou zachovány, z jejich likvidace totiž mají odpůrci sloučení škol největší obavy. Proti sloučení škol dokonce vznikly i petice.
„Stále se mluví o zachování oboru textilnictví, ale přitom se ruší střední škola textilní v Liberci. Co se týká oboru oděvnictví, nedokážu si dost dobře představit, jak bude fungovat pod střední průmyslovou školou strojní, elektrotechnickou a textilní. Ano, s oborem strojnictví je velmi úzce spjat, ale předpokládám, že obor oděvnictví nebude ve stejné míře na strojní průmyslovce fungovat, protože to vždycky bude strojní průmyslovka a obor postupně zanikne,“ uvedla již dříve ředitelka liberecké textilní školy Jana Kočí.
Úterý, 2. května 2023, 17:00
Černá vlajka svěšená na půl žerdi na budově školy, smuteční průvod městem s rakví a transparenty ve znění: „Neberte nám školu“ nebo „My textilku nedáme“ a obdobně. Takovým způsobem dali studenti a někteří učitelé liberecké textilky najevo svůj...
Podle Čeřovského je však nutné nabízené vzdělávací obory přizpůsobovat novým požadavkům společnosti a trendům v daných odvětvích. „Směřování absolventů textilních oborů by mělo být také možné do odvětví průmyslu jako jsou nanovlákna či textilie se specifickými vlastnostmi, a také a do zdravotnictví, například aplikace léků pomocí RNA vláken a podobně. Škola bude dále rozšiřovat, prohlubovat a zintenzivňovat spolupráci s významnými sociálními partnery jako ČEZ, Magna, Benteler, Jablotron, ELMARCO či Technická univerzita v Liberci,“ podotkl Čeřovský.
„Jednali jsme také s Asociací textilního-oděvního-kožedělného průmyslu ATOK o spolupráci a rozvoji obou textilních oborů a připravujeme podpis sektorové dohody,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro LK).
Náměstek Jiří Čeřovský a hejtman Martin Půta jednali se zástupci a učiteli školy, s rodiči i s žáky. „Jak stále opakujeme, textilní obory jako takové rušit nechceme, i proto zachováme stávající školskou radu současné textilní vzdělávací instituce, která bude mít patronát nad těmito obory,“ uzavřel Čeřovský.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Kdopak zatoužil koupit budovu textilní průmyslovky? Tuším, že je to poslední majetek města, který se ještě neprodal. Co má textilní průmyslovka společného s průmyslovkou strojní opravdu nevím. Místo aby se rozšířili obory o nanotechnologii vláken a jiné, tak se radši zruší. Inu Liberec. :.(