Průmyslovka Liberec, tedy škola, která spojila dvě střední průmyslovky ve městě a Vyšší odbornou školu, získala od liberecké společnosti Elmarco moderní technologii Nanospider na výrobu nanovláken. Stroj v hodnotě zhruba milionu eur pak hodlá využít nejen pro obor textilnictví, ale i pro strojní nebo elektrikářské obory.
„Budou sem chodit hlavně studenti textilnictví. Část praxe ale uděláme i pro oděváře. Máme i strojní obor mechatronika, je pravděpodobné, že sem budou ve výuce chodit i oni. A bude to i pro elektrikáře, učíme je programovat, bude to pro ně praktická záležitost,“ upřesnil ředitel Průmyslovky Liberec Jaroslav Semerád.
Technologii Nanospider věnovala škole liberecká společnost Elmarco. Jde vlastně o průmyslovou linku na výrobu nanovláken, která může běžet nonstop. To studentům školy přináší možnost pracovat s moderními technologiemi pro jednadvacáté století.
„Spolupráce Elmarca s Průmyslovkou je příkladem propojení průmyslu a vzdělávání. Linku Nanospider studenti využijí napříč obory – od strojírenství po obor textilnictví. Společně s odbornými praxemi a plánovanými vzdělávacími programy vedenými experty z Elmarca chceme vytvářet prostor pro další generaci odborníků v oblasti nanotechnologií,“ uvedl jednatel Elmarca Miroslav Masopust.
Neděle, 1. září 2024, 15:10
Liberecká průmyslovka, která vznikla před rokem sloučením střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické s textilní průmyslovou školou, investovala do areálu bývalé textilky v Tyršově ulici přes deset milionů korun. V novém školním roce tam...
Stroj zatím škola nespustila a seznamuje s ním. Na jeho spouštění ale začne brzy pracovat. „Do konce školního roku chceme stroj uvést do provozního stavu. Od druhého pololetí se na to vrhneme, aby byl stroj provozuschopný a přinesl něco do výuky,“ dodal ředitel školy s tím, že k dispozici budou škole i odborníci z Elmarca.
Nejde ale o jediný moderní stroj, který škola v poslední době získala. Díky sedmi milionům od kraje mohla nakoupit i další. „Progres se udělal obrovský. Pořídili jsme nové stroje i pro textilnictví, máme grafické programy, máme zájem rozvíjet výuku zakoupením průmyslového tkacího stavu. Snažíme se držet krok s inovacemi,“ podotkla statutární zástupkyně ředitele Zuzana Pluhařová.
Škola také chystá modernizaci učeben, aby se mohla dál rozvíjet, v plánech je i stavba nové budovy. „Kvalitní vzdělávání pomůže žákům vybrat si v budoucnu dobré zaměstnání, moderní způsoby výuky vítám,“ dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro LK).
Podle něj byl dobrý krok spojit dvě průmyslové školy do jedné. „Spojení textilní a průmyslové školy se ukázalo jako správný krok. Díky tomu se oba vzdělávací obory mohou dále rozvíjet a vzájemně doplňovat,“ dodal.
S tím souhlasí i Semerád, i když podle něj spojení dvou škol přineslo i komplikace. „Nebylo to úplně jednoduché, ale spojení proběhlo velmi dobře. Máme druhý školní rok a budeme se více zaměřovat na řízení školy a výuky. Stala se z nás větší škola, máme 1100 žáků. S tím jsou spojené i určité organizační věci,“ uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.