Počasí dnes-8,2 °C, zítra-6,8 °C
Pondělí 17. února 2025  |  Svátek má Miloslava
Bez reklam

Aktuálně

Liberecký kraj žádá odklad změn financování nepedagogických pracovníků

Autoři | Foto Petr Bezděk

Starostové a zastupitelé Libereckého kraje žádají vládu o odklad plánované změny financování nepedagogických pracovníků. Krajští zastupitelé považují návrh ministerstva školství (MŠMT) za nedostatečně projednaný, a proto schválili usnesení, v němž vyzvali ministerstvo k projednání návrhu s obcemi, městy, kraji a dalšími typy zřizovatelů škol. Bez toho podle nich není možné provést žádnou zásadní změnu ve školském systému. Pro usnesení dnes hlasovali všichni zastupitelé napříč politickým spektrem.

Vláda chce převést financování nepedagogických pracovníků škol, tedy například školníků, uklízeček či kuchařek, na obce a kraje od září. Na financování těchto profesí i části ostatních neinvestičních výdajů, jako jsou pomůcky pro výuku, mají obce a kraje od září do konce letošního roku dostat 11 miliard korun. Na celý příští rok by částka měla být 32,4 miliardy korun. Kromě zvýšení objemu peněz pro obce a kraje by se měla změnit i kritéria, na základě kterých se peníze rozdělují. Klesne například význam rozlohy obce i počtu jejích obyvatel, naopak se významně zvýší význam počtu žáků.

Kraj i obce ale kritizují to, že chybí analýza dopadů. Podle tabulek, které dalo ministerstvo obcím a krajům k dispozici, bude Libereckému kraji chybět od 1. září na financování nepedagogických pracovníků v krajských školách a zařízeních zhruba deset milionů korun, v následujícím roce asi 30 milionů korun. „Podstatou ale není to číslo, podstatou je to, že není úplně jisté, co v tom výpočtu započítané je a co tam započítané není," řekl na hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který dostal za úkol usnesení krajských zastupitelů vládě předložit.

„Pro mě je největší problém ten způsob neprojednávání se zřizovateli, my jsme zhruba před rokem žádali ministerstvo (MŠMT), že pokud chce takhle velkou zásadní změnu ve financování části školského systému zavést, tak se to nemůže odehrát bez diskuze se zřizovateli, a to se bohužel stalo. Věřím, že nakonec vláda pochopí, že takovouhle změnu nejde ani prosadit s použitím pozměňovacího návrhu poslance bez žádného připomínkového řízení, bez analýzy dopadu do veřejných rozpočtů, prostě bez standardní legislativní práce," dodal hejtman.

Ještě větší dopad má ale chystaná změna na města a obce, řekla třeba starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO). Nejistota kolem financování nepedagogických pracovníků podle ní výrazně zkomplikovala přípravu rozpočtu města na letošní rok, který budou zastupitelé třetího největšího města v kraji schvalovat ve středu. „My víme, že nás to zřejmě čeká v posledním čtvrtletí, ale počítat v rozpočtu s tím zatím nemůžeme," řeka Volfová. Uvítala by proto, kdyby se změna přesunula až na rok 2026, aby s ní bylo možné v rozpočtech měst a obcí počítat.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, správa, školy, vláda, Liberecký kraj, peníze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberecký kraj žádá odklad změn financování nepedagogických pracovníků  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.