Aktuálně

Volbu střední školy řeší děti hlavně s matkou, ukázal průzkum v Libereckém kraji

Autoři | Foto Liberecký kraj

Volbu střední školy a budoucího povolání řeší děti nejčastěji s rodiči, hlavně s matkou, ukázal průzkum v Libereckém kraji. Byl součástí nového projektu Krok k budoucnosti, který měl pomoci žákům osmých tříd při volbě střední školy a budoucího povolání. Prezentace středních škol a zaměstnavatelů se loni v prosinci zúčastnilo 850 osmáků z 15 libereckých základních škol, do ankety se jich zapojila zhruba polovina, řekla krajská radní pro školství Jitka Skalická (Starostové pro Liberecký kraj).

Průzkum ukázal, že téměř 70 procent dětí řeší volbu školy a budoucího povolání s matkou, zhruba 40 procent zúčastněných o tom diskutuje s otcem. Velké slovo mají i kamarádi, s nimiž volbu školy řeší více než čtvrtina účastníků ankety. Malý vliv mají na volbu školy učitelé a kariérní poradci, s nimiž své zaměření řešilo méně než 14 procent dětí. „Pro mě to bylo potvrzením výzkumů, které už jsme měli, že kariérové poradenství je věc, která není funkční. Když je na škole někdo, kdo má zájem, tak to funguje, když ne, tak to nefunguje," doplnila vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová.

Ankety a průzkumy podle Princové také ukazují, že děti mají často při volbě školy jiné preference než rodiče. Třetina si jich v anketě zvolila technickou školu, přes 18 procent ekonomické obory a méně než 18 procent všeobecné střední školy. „Cílíme proto i na rodiče, od toho máme facebookový kanál, který se jmenuje Krok k budoucnosti. Tam najdou krátká videa, najdou tam návod, jak vybrat školu," dodala Princová, která věří, že právě sociální sítě pomohou oslovit i rodiče budoucích středoškoláků.

„Jedním z hlavních cílů projektu Krok k budoucnosti bylo ukázat žákům, že střední školy nejsou jen o učení, ale také o reálných pracovních příležitostech. Díky spojení škol a zaměstnavatelů v jedné prezentaci získali osmáci jasnější představu o tom, co je v jednotlivých oborech čeká a kam je jejich studium může zavést. Výsledky ankety nás mile překvapily, ukázaly, že tato forma kariérového poradenství je pro žáky poutavá a pomohla jim v rozhodování, a to nás motivuje projekt dál rozvíjet do dalších regionů," dodala Skalická.

Děti z osmých tříd základních škol obsadily sedm sálů libereckého multikina, kde se postupně představily školy a zaměstnavatelé. „Připravili jsme krátké minutové video spolu s naším sociálním partnerem - Krajskou nemocnicí Liberec, a měli jsme možnost představit, co zdravotnické vzdělávání nabízí," řekla ředitelka liberecké střední zdravotnické školy Jana Urbanová. Do diskuse se školáky se pak zapojili i dva absolventi školy. Technický ředitel liberecké firmy Magna Tomáš Radosta ocenil, že projekt dětem ukazuje, jaké budoucí uplatnění jim konkrétní obor nebo škola mohou nabídnout.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky ČR, školy, správa, Liberecký kraj, průzkum, střední školy, přijímačky

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.