Přípravnými pracemi začíná přístavba libereckého Gymnázia F.X. Šaldy. Od začátku školního roku 2026/2027 bude moci škola díky novému pavilonu otevřít v každém ročníku třídu navíc. Zakázku na výstavbu vyhrál Syner s nabídkou 211 milionů korun. Na samotnou stavbu má 365 dní.
Určitý čas může Syner ušetřit právě tím, že přípravné práce stihne už nyní a ne až na podzim. Zahrnují totiž kácení, které je možné jen v době vegetačního klidu. „Jedná se o demolice, hrubé terénní úpravy, a především kácení dřevin. To musí zároveň být v souladu s vegetačním obdobím. Aby se nemuselo čekat na další vegetační klid, který nastane až v listopadu letošního roku, firma s kácením začne nyní, a to nejpozději do konce března roku 2025. Využije tak tyto dny k přípravě území pro stavbu samotného pavilonu,“ popsal náměstek hejtmana Jiří Ulvr (Starostové pro LK).
„V současné době panuje zvýšená poptávka po všeobecném vzdělávání a současné kapacity škol, zejména v Liberci, nyní nedostačují. Tento projekt pomůže převis poptávky zmírnit."
Přípravné práce ale do termínu dokončení prací nespadají. „Na termínu samotného dokončení celého projektu se tím ale nic nemění. Firma Syner má na to stále 365 dnů od převzetí staveniště,“ dodal.
Úterý, 25. června 2024, 10:25
Libereckému kraji se nejspíš nepodaří do září příštího roku postavit slibovanou přístavbu Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci, která by umožnila zvýšit kapacitu této školy. Stavba je podle odboru územního plánování města v rozporu s územním plánem. Ke...
V areálu školy tak vznikne nový pavilon s učebnami, ale součástí projektu je demolice a vybudovaní propojovacího krčku, vznik komunikací a zpevněných ploch, přeložek inženýrských sítí, terénní úpravy, drobná architektura a úprava hřiště.
Od školního roku 2026/2027 tak Gymnázium může v každém ročníku otevřít jednu třídu navíc. „V současné době panuje zvýšená poptávka po všeobecném vzdělávání a současné kapacity škol, zejména v Liberci, nyní nedostačují. Tento projekt pomůže převis poptávky zmírnit,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro LK).
V souladu s moderními trendy půjde o nenáročný, energeticky úsporný objekt s jižní stěnou bohatě prosklenou kvůli využití dobrého oslunění. Chybět nebude ani tepelné čerpadlo, zelená střecha a fotovoltaické panely. Při výstavbě kraj uplatní dodavatelský režim design & build neboli vyprojektuj a postav, který se v minulost osvědčil třeba při dopravních stavbách.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Než k tomuto rozhodnutí došlo, desítky a stovky dětí nedostaly šanci studovat gymnázium, přesto že na to rozhodně měly a v jiných krajích (vyjma Prahy) by se v pohodě dostaly. To by ovšem vedení kraje nesmělo deset let přehlížet poptávku rodičů, dětí i ministerstva školství. Zkapacitnění gymnázií mělo nastat minimálně 5 let nazpět. Když máme ovšem na kraji lidi, kteří hasí požár, až když celý dům lehl popelem, tak nemůžeme nic moc pozitivního očekávat. Informace o silných ročních tu byla od doby, kdy se narodily. Chyběly školky, pak školy, pak gymnázia. Ta informace nespadla z nebe, bylo spoustu času se na to připravit, ale patrně nebyl čas, zřejmě kvůli schůzkách na benzinových pumpách. Nyní silné ročníky pomalu odcházejí, poptávka se bude postupně snižovat a my konečně budeme mít s velkou slávou o jednu třídu navíc. Haleluja.