Sedmým národním geoparkem v ČR se stane oblast o rozloze téměř 300 kilometrů čtverečních v katastru Ralska, Doks a Hamru na Jezeře na Českolipsku. Geopark Ralsko je zajímavý nejen svou přírodou, má i bohatou historii. Certifikát převezmou zástupci obecně prospěšné společnosti Geopark Ralsko ve čtvrtek 26. května. Libereckém kraji už jeden národní geopark je, nachází se v Českém ráji a patří dokonce mezi geoparky UNESCO.
Ralsko je jedinečným územím z hlediska přírodních hodnot. Nejvýznamnějšími přírodními památkami jsou Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou, Skalní divadlo s monumentální Skalní branou, vrch Stohánek se zbytky hradu, Široký kámen s hnízdištěm výra velkého, Malý a Velký Jelení vrch, Rašeliniště Černého rybníka s vodní plochou s lekníny. Součástí geoparku Ralsko jsou přírodní rezervace Břehyně-Pecopala a Hradčanské rybníky s rašeliništi.
Cílem je zapomenuté území, jehož část bývala vojenským prostorem, přeměnit v přírodně rekreační oblast. V budoucnu by v oblasti měla vzniknout celá síť značených pěších a cyklistických tras. Vylepšit potřebuje zázemí pro návštěvníky, chybí ubytování i restaurace. "Zisk certifikátu národního geoparku nám umožní pokračovat v dalším rozvoji tak, aby se v příštích letech území geoparku stalo vyhledávanou turistickou lokalitou například pro cyklisty nebo rodiny s dětmi," uvedla ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová.
Obecně prospěšná společnost vznikla v roce 2013. Zatím vybudovala v oblasti turistickou infrastrukturu za více než 5,5 milionu korun. "V Geoparku Ralsko vznikly stezky s naučnými tabulemi, altány s reliéfní mapou geoparku, zastřešené infopointy i pískovcová odpočívadla," uvedla Mrázová. Podle ní pořádají naučné akce pro školy a spolupracují i s odborníky ze zahraničí. Příští týden do Doks přijedou zástupci geoparků ze Švýcarska, Norska či Islandu. Na příští sobotu chystá společnost i první ročník festivalu Proměny v Geoparku Ralsko. Konat se budou v obci Jabloneček, která zanikla krátce po skončení druhé světové války. "V krajině zaniklých obcí pod Ralskem vzniknou například umělecká díla z přírodních materiálů, která osloví a inspirují místní i návštěvníky a podnítí je k vlastnímu hledání významu této krajiny. Rádi bychom, aby umělecké vyjádření zkusilo překlenout historii násilné přeměny krajiny, která poznamenala její tvář ve 20. století," uvedla Mrázová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.