Hrdinství není přežitek. Takové je letos motto psychologické olympiády, jejíž celostátní kolo odstartovalo ve čtvrtek 10. dubna na Základní umělecké škole Liberec. Vítězové jednotlivých regionálních kol z řad studentů středních zdravotnických škol, kteří na dané téma vypracovali nejpoutavější prezentace, se do krajského města sjeli ze všech koutů republiky už včera, aby si v rámci svého programu prohlédli i libereckou radnici.
Nad finálovým kolem olympiády převzal záštitu náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda a sám jej v sále ZUŠ slavnostně zahájil. Popřál všem soutěžícím úspěšnou prezentaci jejich pojetí hrdinství a těch, které za hrdiny považují. Budoucí zdravotníci hovořili před publikem například o dobrovolnictví či rozdílu mezi slavnými mediálními hrdiny a obyčejnými hrdiny všedního dne.
Vítězkou se stala Andrea Pospišová z Prostějova, na druhém místě se umístila Kateřina Fojtová z Ostravy a třetí příčku obsadila Martina Burghardová z Českých Budějovic.
Patnáctku účastníků celostátního kola psychologické olympiády tvoří vítězní studenti ze všech krajů České republiky, kteří na cestě do finále postupně prošli třídními, školními a nakonec regionálními koly. Soutěž jako taková už má několikaletou tradici a je určená přímo studentům druhých a třetích ročníků zdravotnických škol, kteří touto formou získávají zkušenost s prezentací před publikem a zároveň mají jedinečnou možnost veřejně vyjádřit svůj názor.
Téma psychologické olympiády je každý rok jiné. V minulosti tak studenti vytvářeli práce s motivy jako Přátelství a láska, nebo Mezilidské vztahy. V loňském roce se finále olympiády konalo v Šumperku a tématem byly Hodnoty a životní styl. Prezentace nejlepších studentů jsou každý rok na velmi vysoké úrovni, takže v nich často nechybí ani výzkumy a grafy. Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství České republiky.
Napsal Jan Král
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.