Příchod podzimu opět přidělává vrásky na čele chovatelům a veterinární správě. Podzimní migrace stěhovavých ptáků je totiž riziková z pohledu opětovného výskytu ptačí chřipky, která se v minulosti objevila také v Libereckém kraji. Jediným efektivním nástrojem, který brání přenosu ptačí chřipky do chovů, je podle odborníků důsledné dodržování pravidel bezpečnosti.
„Je nutné především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat výběhy a krmení předkládat pod přístřešek,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád a dodal: „Pro včasné rozpoznání nákazy je pak nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.“
O tom, že nebezpečí nákazy je stále reálné, svědčí mimo jiné fakt, že od května přibylo v západní Evropě okolo čtyř desítek nových ohnisek nákazy. Nejvíce v Itálii, ale také ve Velké Británii, Belgii a Německu. Většina ohnisek vznikla od července do října. Je zřejmé, že výskyt viru není vázán jen na nízké teploty prostředí.
Poslední vlna výskytu se v ČR objevila zkraje letošního roku. V Libereckém kraji skončilo poslední ze tří opatření, která veterináři vyhlásili kvůli ptačí chřipce, 20. března. V kraji se letos objevilo jedno ohnisko v Turnově a dvě v Liberci. Zasažena byla i liberecká zoologická zahrada, kde na počátku února uhynula na ptačí chřipku labuť a o pár dní později také samice kriticky ohroženého pelikána skvrnozobého.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.