čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Sto tisíc nanofiltrů do roušek denně. Liberecký kraj by brzy mohl zásobovat celé Česko

Firmy Elmarco a Drylock v Libereckém kraji budou vyrábět nanofiltry do textilních roušek, jejichž účinnost se tak zvýší na úroveň respirátorů FFP2. Dnešní testovací provoz ukázal, že jich jsou denně schopny vyrobit až 100 tisíc kusů. První filtry by měly firmy dodat už ve čtvrtek. V prvních dnech budou zásobovat policisty a hasiče nejen v Libereckém kraji, ale po celé zemi.

Nanomateriál vyvinuli na Technické univerzitě v Liberci, kde z něj také už více než týden šijí roušky a dodávají ho i do dalších dílen. Produkce na univerzitě, kde materiál zajišťují prototypy strojů, je ale omezená. Už v závěru minulého týdne proto hejtman oslovil další firmy v kraji, které jsou schopny materiál dodávat a případně dál zpracovávat. Vyrábět materiál potřebný pro filtry bude mimo jiné liberecká společnost Elmarco, která dodává stroje na výrobu nanotextilií.

Filtry z nich budou dělat ve firmě Drylock v Hrádku nad Nisou, kde běžně vyrábějí dětské pleny a hygienické potřeby. „Vyšli nám vstříc a jeden ze strojů operativně přestavěli na výrobu filtrů, umí vyrobit 200 kusů za minutu, ale máme problém, že materiálu je jen omezené množství," řekl hejtman Martin Půta. Kraj tak podle něj hledá další výrobce, kteří by nanomateriál pro filtry mohli dodávat. Zatím není možné vyrábět víc než těch 100 tisíc denně.

VIDEO: Právo na zdraví má každý. TULka vyzývá firmy i jednotlivce k výrobě roušek a filtrů

Jsme v tom společně. Pandemie onemocnění COVID-19 se dotýká každého z nás. S mottem „Každý má právo na ochranu zdraví“ a heslem „Roušky s filtrem pro všechny“ ​​​se Technická univerzita pustila do výzvy, ve které chce motivovat jednotlivce i...

Výrobu financuje Liberecký kraj ze svého krizového fondu. Nejprve bude podle Půty filtry zásobovat složky integrovaného záchranného systému v celém Česku. „Policie jich potřebuje 100 tisíc na měsíc, hasiči ještě o něco víc," řekl hejtman. Pak chce nastavit systém zásobování prostřednictvím krizových štábů v obcích. „Tak, aby dokázaly ty roušky dostat do obchodů, do lékáren a na další místa, kde musí být lidé v pravidelném každodenním provozu," dodal. Kdy se dostane i na další lidi, zatím nedokázal slíbit.

Veřejnost ale vyzval, aby dál šila plátěné roušky a pokud možno s kapsou, kam bude možné filtr v budoucnu vložit. Předpokládá, že při masové výrobě by se cena filtru včetně zabalení měla dostat pod deset korun. Návod na textilní roušku s kapsou najdou lidé třeba na stránkách liberecké univerzity www.rouskystulkou.org.

Autoři | Foto TUL

Štítky průmysl, koronavirus, Liberecký kraj, roušky, nanofiltr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vlasta Bauerová

Kde bude možný nanofiltry koupíte ? Zatím jsem objevila pouze firmu která prodává nábytek , má reklamu na Seznamu a filtry nabízí za 17,- Kč

úterý, 14. dubna 2020, 13:45

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.