neděle 29. listopadu 2020 Zina

Sociálním zařízením v Libereckém kraji zatím testy nedorazily

Sociálním zařízením v Libereckém kraji zatím slíbené antigenní testy nedorazily. Čekají je během úterý, do středy ale klienty a zaměstnance ve většině zařízení otestovat nestihnou a ani se o to nebudou pokoušet. Vedení kraje se domnívá, že se to stihnout nedá, a podalo proto podnět na posunutí termínu. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

V Libereckém kraji je bezmála 60 sociálních zařízení, z toho zhruba čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, v nichž žije přes 2100 klientů a zaměstnávají více než 3000 lidí. V krajských zařízeních už od poloviny října sami své pracovníky a klienty testují. Právě u zaměstnanců je totiž největší nebezpečí, že mohou nákazu do zařízení přinést a ohrozit klienty. Návštěvy jsou tam zakázané. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty patří domovy seniorů po mateřských školách a nemocnicích k největším ohniskům nákazy.

Dobré zkušenosti s vlastním testováním mají například v Domově důchodců Velké Hamry. Díky tomu se v zařízení se 133 klienty a 90 zaměstnanci daří nákazu zvládnout, zatím se objevila jen u jednotlivců. Už čtvrtý týden testují klíčové zaměstnance každé ráno před nástupem do práce, ale postupně i klienty. „V pondělí jsme testovali celé jedno oddělení, provedli jsme nějakých 50 testů, všechny byly negativní," řekl ředitel Čestmír Skrbek. Průkaznost antigenních testů je podle něj lepší než u rychlotestů používaných na jaře.

Podobně už začali s vlastním antigenním testováním třeba v Domě seniorů v Liberci - Františkově, který je s 200 klienty největším zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Domov byl už na jaře jedním z těch, kde se nákaza u zaměstnanců a klientů objevila, teď na podzim se tam postupně nakazilo 17 klientů a šest zaměstnanců, nákazu se ale podařilo i díky zkušenostem z jara rychle zvládnout a dál už se nerozšířila. „V pátek jsme otestovali 30 procent našich zaměstnanců, všichni byli negativní," řekl ředitel domova Jan Gabriel.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, sociální, koronavirus, testování, senioři, Liberecký, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.