pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Antigenní testy v Libereckém kraji dostala jen některá zařízení

Antigenní testy zatím v Libereckém kraji dostala jen některá zařízení. Už ve středu se chystají zahájit testování třeba v Domově Sluneční dvůr v Jestřebí na Českolipsku, kde se starají o handicapované ženy. Naopak například v Domě seniorů v Liberci na Františkově, který je největším zařízením svého druhu v kraji, zatím na slibované testy stále čekají, a pokračují tak v testování zaměstnanců vlastními antigenními testy.

Domov v Jestřebí se stará o 49 klientek ve věku od 40 do 78 let, které mají kvůli mentálnímu postižení, případně dalšímu přidruženému postižení sníženou soběstačnost a jsou závislé na pomoci jiných. Klientky nejsou jen v samotném Jestřebí, v rámci transformace se přestěhovaly i do domů a bytů v České Lípě a Sosnové. „Velká část klientek a také část zaměstnanců už teď na podzim koronavirus prodělala, většinou s lehkým nebo bezpříznakovým průběhem. Testování se jich netýká, testovat tak budeme necelou polovinu z nich," řekl ředitel domova Pavel Kos. Stihnout by se to podle něj mělo během dvou dní, k dispozici mají v Jestřebí 1100 testů.

Ve většině krajských zařízení ale zatím na slibované antigenní testy čekají. Platí to i pro Dům seniorů na Františkově. V domově pro 200 seniorů mají také s nákazou zkušenosti. Už na jaře se covidem-19 nakazila jedna pracovnice přímé péče a dva senioři, teď na podzim koronavirus prodělalo 19 klientů a šest zaměstnanců. „V nemocnici máme stále dva klienty, jinak jsme už bez nákazy," řekl ředitel Jan Gabriel. V domově si pořídili vlastní testy a přístroj, který pomáhá s jejich vyhodnocením, a pokračují ve vlastním testování zaměstnanců. „Otestovali jsme jich už 80 procent, všichni vyšli negativně," dodal ředitel.

V Libereckém kraji je bezmála 60 sociálních zařízení, z toho zhruba čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, v nichž žije přes 2100 klientů a zaměstnávají více než 3000 lidí. V krajských domovech už od poloviny října sami testují své seniory a pracovníky. Právě u zaměstnanců je největší nebezpečí, že mohou nákazu do zařízení přinést a ohrozit klienty. Návštěvy jsou tam zakázané. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty patří domovy seniorů po mateřských školách a nemocnicích k největším ohniskům nákazy.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, sociální, testování, senioři, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.