Krajská nemocnice Liberec se v říjnu zapojí do Dnů otevřených center pro léčbu migrény a nabídne tak všem zájemcům konzultace s odborníky zdarma a bez předchozího objednání. Součástí akce bude také představení pacientské organizace Migréna-help, která upozorňuje na to, jak zásadní negativní vliv má migréna na životy lidí.
„Cílem je zlepšit povědomí o specializované péči a nabídnout možnost individuální konzultace s odborníkem z centra. Běžně se lidé s migrénou dostanou do centra pouze na doporučení svých neurologů,“ uvedla v tiskové zprávě Kristýna Hudeová.
Již v červnu se otevřely dveře centra ve FN Motol v Praze a v Nemocnici Strakonice. V říjnu proběhne akce v Českých Budějovicích a také v Liberci. „Ve specializovaných centrech se obvykle zaměřujeme na pomoc lidem se středně těžkou až těžkou migrénou, právě proto se k nám pacienti bez žádanky běžně nedostanou. Během Dne otevřeného centra ale nabízíme konzultaci všem, a to bez předchozího objednání. Dnes díky dostupné moderní léčbě dokážeme pomoci i dříve špatně léčitelným pacientům. Na tomto přátelském setkání se představí také pacientská organizace Migréna-help a psycholožka,“ řekla Markéta Sykáčková, neuroložka ze specializovaného centra pro diagnózu a léčbu bolestí hlavy Krajské nemocnice Liberec.
Nejprve bude na programu představení lékařky, která vysvětlí, jak funguje péče ve specializovaném centru. Pokračovat bude seznámení s aktivitami pacientské organizace Migréna-Help a tipy psychologa, jak mluvit o migréně s blízkými. Na závěr bude možné si popovídat v bezpečném prostředí s lidmi, které trápí stejné obtíže. Od 15:00 do 18:00 bude možná individuální konzultace s odborníky přímo na místě. Více informací najdete zde a na webu Migréna-help.
„Řada lidí migréně podřizuje celý život. Paralyzující bolesti jim brání v pracovním i osobním životě. Mají často pocit, že jsou v tom sami. Ale tak to být nemusí – z mé zkušenosti opravdu pomáhá sdílení a podpora. Na Dnech otevřených center si popovídáme o možnostech pomoci a podpory, které jako pacientská organizace nabízíme – sociální poradnu, kruhy sdílení, psychoterapii a další,“ doplňuje Rýza Blažejovská, zakladatelka pacientské organizace Migréna-help.
Člověk trpící migrénou se potýká často i se zlehčováním problému či nepochopením ze strany okolí. V tom může velmi pomoci sdílení s lidmi, kteří trpí stejnými obtížemi. „Popovídat si s někým, kdo s migrénou prožívá něco podobného jako vy a dokáže si dobře představit, čím procházíte, může opravdu pomoci. Velkou inspirací i úlevou může být pozitivní příběh člověka, který našel vhodnou léčbu a díky tomu žije naplno i s migrénou. Nebo dokonce už i bez ní,“ dodala psycholožka Tereza Blažejovská z Národního ústavu duševního zdraví, specialistka na destigmatizaci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.