Počasí dnes3 °C, zítra1 °C
Pátek 3. února 2023  |  Svátek má Blažej

Centrum urgentní medicíny postaví sdružení firem. Moderní pavilon začne vyrůstat letos na jaře

Výstavba dlouho plánovaného Centra urgentní medicíny (CUM) při Krajské nemocnici v Liberci (KNL) může začít. Hodnotící komise vybrala vítěze výběrového řízení, jímž se stala Společnost pro nemocnici Liberec sdružující stavební firmy Syner, Metrostav - DIZ a Geosan Group. Stavba za 3,14 miliardy korun má začít v dubnu letošního roku a pokud vše půjde dobře, dokončena bude v roce 2026.

Už v roce 2012 vznikla zpráva o stavu liberecké nemocnice, která poukazovala na nutnost modernizace. A tak od počátku úvahy o novém centru uplynulo více než deset let a nyní konečně stojí před zahájením.

„V současné době je to největší stavební akce v této zemi a my ji chceme dotáhnout do konce. A jsem rád, že jsme ve shodě se všemi akcionáři nemocnice,“ řekl generální ředitel KNL Richard Lukáš.

V září 2021 nemocnice vyhlásila první výběrové řízení na dodavatele stavby, avšak enormní nárůst cen prací, který nastal v souvislosti s válkou na Ukrajině, jeho úspěšné dokončení zhatil a bylo zrušeno. Do druhého výběrového řízení na dodavatele stavby, které bylo vyhlášeno na podzim 2022, se přihlásili tři uchazeči. Jeden z nich byl vyřazen, protože překročil stanovený finanční limit. Pětičlenná hodnotící komise, v níž byli tři zástupci akcionářů a dva nemocnice, nakonec vybrala vítěze na základě nejlepší ceny i technických parametrů.  

„Stavba centra je největší investice, kterou nemocnice a možná i kraj stavěla. Snahou výběrového procesu bylo, aby byl bezchybný, perfektní a transparentní, což se táhne celým procesem od roku 2012,“ popsal člen hodnotící komise a současně předseda řídícího výboru stavby CUM Zdeněk Kůs. I proto na celý proces výběru dodavatele, už od roku 2020, dohlížely dvě renomované právní firmy a pohlídaly, aby vše proběhlo v pořádku.

Na financování stavby se budou podílet všichni akcionáři nemocnice, kdy majoritním je Liberecký kraj a dalšími města Liberec, Turnov a Frýdlant. Největší část uhradí kraj, a to 60,51 % z celkové částky, tedy téměř 2 miliardy a 100 milionů korun. Část pokryje úvěr od Komerční banky, část zaplatí kraj z rozpočtu. Město Liberec se zavázalo investovat do CUM necelých 186 milionů korun, Turnov 54 a půl milionu a Frýdlant 8 milionů a 745 tisíc korun. Výraznou částkou se podílí na stavbě také nemocnice ze svého rozpočtu, konkrétně sumou 971 milionů. Současně se chce ještě získat dotaci z IROP ve výši 150 milionů korun.

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro LK) jde o významný milník ve zdravotnictví v Libereckém kraji. „V roce 2015 byla podepsána prví dohoda o financování, ještě bez města Frýdlant. V roce 2016 byla vyhlášena architektonická soutěž a nyní přichází zahájení stavby. Krajská nemocnice Liberec je součástí dobře fungujícího zdravotnického systému v kraji a Liberecký kraj je vedle stavby CUM připraven podporovat i investice do dalších nemocnic,“ zdůraznil Půta.

Významný dopad má samotná stavba i na podobu centra Liberce.

„Je to velmi významná investice, která se v posledních desítkách let v Liberci nerealizovala. Pro občany města je s tím spojeno i významnější zatížení centra, třeba dovážkou stavebních hmot. Na jednu stranu mám radost z toho, že za 3 roky tady bude vynikající budova s dlouhou budoucností, na druhou stranu to bude pro město znamenat se přizpůsobit,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro LK). Ruku v ruce s výstavbou centra se dočká úpravy i okolní dopravní infrastruktura, tak aby se ve chvíli, kdy začne Centrum fungovat, město neucpávalo.

Centrum urgentní medicíny bude moderním zařízením nabízejícím zdravotní péči obyvatelům celého regionu, a tak i zbývající akcionáři, tedy města Turnov a Frýdlant, zahájení stavby vítají. „U projektu jsem od jeho začátku v roce 2014 a jsem rád, že jsme se dostali do této fáze,“ okomentoval starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Později se připojil k financování i nejmenší akcionář, město Frýdlant. „Zastupitelstvo už schválilo i další finanční podporu centra až do roku 2030, a to v celkové výši nejméně dvacet milionů korun,“ poznamenal místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka (ODS).

V roce 2012 se analyzovaly jednotlivé problémy nemocnice a vyvstala myšlenka na její modernizaci. V roce 2015 vznikl malý generel rozvoje nemocnice a v září 2016 byla vypsána architektonická soutěž na podobu Centra urgentní medicíny, z níž vzešel vítěz architektonického projektu. Jeho autory jsou SIAL architekti a inženýři, později se k nim připojily DOMY.  

Projekt zahrnuje výstavbu parkovacího domu, energocentrály a Centra urgentní medicíny, jehož cílem je zefektivnit a spojit provoz urgentních příjmů, centrálních operačních sálů a intenzivní péče. Nový prostor tady najdou klíčové laboratoře, centrum zobrazovacích metod a další navazující pracoviště. Na novou budovu bude napojen i současný heliport, který bude možné využít z obou stran, tedy z nového i stávající pavilonu nemocnice.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vizualizace Krajská nemocnice Liberec

Štítky nemocnice, Centrum urgentní medicíny, Liberec, Liberecký kraj, investice, zdravotnictví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.