Hned tři novinky připravila v oblasti ambulancí pro pacienty především z Frýdlantska Nemocnice Frýdlant, která spadá od roku 2019 pod Krajskou nemocnici v Liberci. V září otevřela zbrusu novou nefrologickou ambulanci, dnes uvedla do provozu zmodernizovanou ambulanci gastroenterologie a začátkem ledna příštího roku chystá otevřít ještě ambulanci neurologickou. Také ta bude, stejně jako nefrologická, pro zdejší pacienty nová. Otevíráním nových odborných ambulancí chce nemocnice vyjít vstříc téměř 25 tisícům obyvatel Frýdlantského výběžku, kterým dříve nezbylo než za vyšetřením dojíždět do desítky kilometrů vzdáleného Liberce.
Nefrologická ambulance funguje ve frýdlantské nemocnici do září, neurologická své spuštění teprve připravuje. Ambulance gastroenterologická, kterou ve frýdlantské nemocnici najdete pod názvem Endoskopická ambulance, se od zítřka vrátí do provozu, který byl v září přerušen kompletní rekonstrukcí.
„Celá přestavba ambulance přišla na 1 milion a 800 tisíc korun. Tato částka zahrnuje stavební práce, úpravy podlah, elektroinstalaci, medicinální plyny, rozvody vody a vzduchotechniky. Za další milion a 400 tisíc korun jsme do ambulance pořídili technologie na mytí nástrojů, sušící skříň na endoskopy, dospávací lehátka, monitory nebo nerezový nábytek,“ říká mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.
Ambulance se však nedočkala jen rekonstrukce a modernizace, ale i rozšíření. Nově čítá tři místnosti. „Novému prostorovému uspořádání ambulance musela ustoupit ambulance ergometrie, která spadá pod kardiologii. Tu nyní pacienti najdou jen kousek od naší ambulance, ve stejné budově. I ta je nově zrekonstruovaná a nabízí příjemnější a modernější prostředí,“ vysvětluje všeobecná sestra endoskopické ambulance Jana Přibylová.
Podle emeritního primáře Dušana Astla se nové prostředí s tím starým nedá vůbec srovnat. „Do této doby to bylo v podstatě oddělení, které vyhovovalo základním požadavkům, ale protože se neustále mění předpisy, přístup k pacientům a zabezpečení vyšetření, tak už jsme byli na hranici. Teď jsme se zařadili mezi ambulance, které se pyšní moderním a skvěle vybaveným pracovištěm.“
V Endoskopické ambulanci podstupují pacienti vyšetření žaludku a střev, fungují zde také dvě poradny. Pro sestry, které v ambulanci vykonávají svou profesi, se změnilo mnohé. "Dezinfekci a pracovní postupy jsme dříve dělaly ručně, teď děláme ručně jen umytí po vyšetření, poté máme na vše ostatní myčky a sušící skříně, které jsou novým vybavením ambulance. Úplně tu také chyběl dospávací pokoj. Nyní ho máme i s monitorem životních funkcí, k dispozici jsou v něm dvě lůžka,“ podotýká všeobecná sestra Drahomíra Havelková s tím, že se celkově vedle vybavení zvýšil i komfort. A to jak pro pacienty, tak pro personál.
„Zmodernizované a rozšířené prostory pacienti určitě uvítají. Těší nás, že liberecká nemocnice postupuje v rozvoji té frýdlantské tak, jak jsme si řekli. Vedle modernizace pracuje i na rozšíření počtu ambulancí a odborností, což je pro místní obyvatele neocenitelné. Protože pro některé je dojíždění za běžnými vyšetřeními až do krajského města opravdu náročné a mnohdy je to celodenní záležitost. Z Frýdlantu je to sice do Liberce 25 kilometrů a spojení veřejnou dopravou je dobré, nicméně Frýdlantský výběžek to není jen Frýdlant. A lidé z okolních obcí a měst mají tu dojezdovou cestu do Liberce podstatně delší, nehledě na to, že spojení veřejnou dopravou není často ideální,“ poukazuje místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka (ODS), který má zdravotnictví ve své gesci.
Po otevření neurologické ambulance na začátku příštího roku však půjde ve frýdlantské nemocnici na delší dobu zřejmě o poslední investici do zdravotnických provozů. „Přestože o rozvíjení obecné poliklinické péče nadále usilujeme. Nicméně od příštího roku začneme pracovat na velkém rozvoji frýdlantské nemocnice, který ale musí začít pracemi nepříliš populárními, jako je stavba energocentra nebo sanace a renovace kanalizace, jež je v havarijním stavu. Jde o práce, které způsobují pacientům i personálu určité nepohodlí, ale bez nich se při chystané modernizaci frýdlantské nemocnice prostě neobejdeme. Takže žádám o shovívavost ve prospěch budoucího rozvoje,“ uzavírá ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.