V Libereckém kraji se objevila virová žloutenka typu A, nejvíc případů je hlášeno v Jablonci nad Nisou. Od poloviny srpna se tam nakazilo už 32 lidí, dalších šest případů evidují hygienici v sousedním Liberci. Za celý loňský rok bylo v kraji odhaleno 26 případů žloutenky typu A, na Jablonecku ale jediný.
V Krajské nemocnici v Liberci, kde je jediné infekční oddělení v kraji, leží aktuálně 12 pacientů s touto diagnózou. "Počet pacientů se žloutenkou se snižuje, od pátku přišel na infekční příjem už pouze jeden pacient denně," řekla dnes mluvčí nemocnice Barbora Silná. Nemocnice podle ní ale začala proti žloutence očkovat své zaměstnance na akutních ambulancích. "Stalo se, že nám praktický lékař odeslal pacienta s viditelnou žloutenkou místo na ambulanci infekčního oddělení na urgentní interní příjem, proto jsme začali s očkováním zaměstnanců na tomto oddělení. Očkování hradí nemocnice," uvedla mluvčí.
Hygienici zatím marně pátrají po původci onemocnění. "Zejména v Jablonci je takový typ epidemie, kde se ti lidé, až na výjimky, vzájemně neznají, uvažujeme proto, že původcem nákazy by mohla být potravina, která se do populace dostala," řekl zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jaroslav Harman. I když je případů poměrně hodně, žádná škola ani mateřská škola zatím kvůli onemocnění nebyla uzavřena, platí tam ale zpřísněná hygienická pravidla a lidé, kteří přišli s nakaženými do styku, jsou 50 dnů pod dohledem lékařů.
"Občas se lidi diví, že pouštíme děti, které jsou z rodin, kde se žloutenka objevila, do školy," řekl Harman. Podle něj ale není důvod nechávat je doma, i dospělí mohou pracovat, je ale třeba dodržovat zpřísněná hygienická pravidla. "Jen ty, kdo pracují s potravinami, nepouštíme v takovém případě k práci," dodal. Jiné je to také u předškoláků, malé děti jsou v mnohem větším kontaktu, proto do školky nejdou. Ani dítě se žloutenkou ve školce podle Harmana není důvodem k jejímu uzavření. Do kolektivu se však nesmí přijímat nové děti a školka musí zrušit návštěvy hromadných akcí, plavání a podobně.
Žloutenka A se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Projeví se dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater, pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Odborníci radí očkování, ochrana proti žloutence A nastupuje už dva týdny po první dávce. Na vakcinaci přispívají zdravotní pojišťovny. Očkování lze domluvit u praktického lékaře či v očkovacím centru.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.