Sdílení kapacit liberecké a turnovské nemocnice a jejich vzájemná velmi dobrá spolupráce nyní pomůže při řešení nedostatečných prostorových kapacit v libereckém pavilonu chirurgických oborů, kam byla od poloviny června přestěhována část onkologie.
Důvodem je přístavba pro nový lineární urychlovač, což významně omezilo provoz v pavilonu onkologie. „Aktuální situace v našem centru je nyní extrémně náročná pro personál a pacienty především. Polovina oddělení je staveništěm, ambulance jsou v provizoriu, a tak i přes vstřícnost chirurgického oddělení můžeme v příštích měsících poskytovat péči jen ve stísněných podmínkách. Proto je pro nás všechny možnost sdílení kapacit s turnovskou nemocnicí velkým přínosem a jedinou možností jak neomezovat péči o nemocné a zachovat činnost centra s vidinou lepších podmínek pro další roky,“ uvedl člen představenstva a přednosta Komplexního onkologického centra Krajské nemocnice Liberec Jiří Bartoš.
Přesun kapacit onkologie do chirurgického pavilonu zkomplikoval chod především chirurgických oborů. „Omezení lůžek se týká všech oborů chirurgie, urologie ale i traumatologicko-ortopedického centra,“ řekl přednosta chirurgického centra Krajské nemocnice Liberec Peter Hromádka s tím, že díky spolupráci s turnovskými kolegy přesunou část operací do Panochovy nemocnice v Turnově.
Lékaři na jednotlivých odděleních se tímto krokem snaží zabránit prodlužování čekacích dob na plánované operace u nenádorových onemocnění, jakými jsou například chronické záněty slepého střeva, žlučníku, operace kýly nebo křečových žil. „Liberecké pracoviště jako největší poskytovatel zdravotní péče v Libereckém kraji musí garantovat dostupnost péče zejména pro onkochirurgické pacienty, pacienty akutní a pacienty vyžadující vysoce specializovanou péči, zároveň jsme si vědomi odpovědnosti vůči všem pacientům,“ upřesnil přednosta Peter Hromádka.
Čekací doby se u pacientů s národovými onemocnění pohybují v liberecké nemocnici v současné době okolo tří týdnů. Pacienti s nenádorovými onemocněními si však na operace musí počkat až čtyři měsíce, zatímco v turnovské nemocnici je lékaři mohou z kapacitních důvodů odoperovat za dva až tři týdny.
„Jsme připraveni pacientům nabídnout operace v krátkém termínu na oddělení s příjemným prostředím a dobrou vybaveností. Po investicích v minulých letech budou operováni na moderních operačních sálech s veškerým potřebným technickým vybavením. Dobré technické zázemí a erudovaný personál chirurgického a oddělení a urologie je předpokladem pro dobré výsledky, kterých trvale u našich pacientů dosahujeme,“ podotkllékařský náměstek Krajské nemocnice Liberec Martin Hrubý.
Kromě chirurgických zákroků se v turnovské nemocnici budou léčit také pacienti s urologickými onemocněními. „Od září minimálně do konce roku 2014 přesuneme část menší operativy do turnovské. Mělo by dojít i ke zkrácení objednacích doby na operace. Pacienti se nemusí ničeho obávat, protože v turnovské nemocnici o ně budou pečovat výborní lékaři se zkušenostmi s urologickou operativou,“ doplnil primář urologie Jan Mečl.
Využití kapacity turnovské nemocnice je jedním ze synergických efektů, které oběma nemocnicím přinesla fúze Krajské nemocnice Liberec a Panochovy nemocnice Turnov od ledna letošního roku.
Napsala Kateřina Skalická
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.