Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Pátek 27. prosince 2024  |  Svátek má Žaneta
Bez reklam

Jediný vybavený bunkr v Libereckém kraji zahájil sezónu

S vylepšeným vybavením bunkru začala dnes návštěvnická sezona v expozici předválečného opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Lehké opevnění vzor 37, které se nachází v Kořenově pod rozhlednou Štěpánka, je jako jediné v kraji částečně upraveno do podoby ze září 1938. Řekl správce expozice Jiří Dušek.

"Máme ho vybavené zbraněmi i tím, co vojáci tehdy nosili, a dalšími věcmi. Třeba potřebami na holení," uvedl Dušek. Aby byla expozice pestřejší, do jedné z místností dali vybavení, jež se používalo v bunkrech v 50. a 60. letech na Moravě či Šumavě.

Loni si opevnění pod Štěpánkou prohlédlo zhruba 2500 lidí. "Chodí školy i turisté, kteří zde tráví dovolenou nebo jdou na rozhlednu," uvedl Dušek. Jeden víkend v měsíci podle něj také pořádají takzvané šmajdání, což je dvanáctikilometrový pochod s průvodcem za historií opevnění v oblasti Kořenova. Průvodce návštěvníkům vypráví nejen o pohnutkách, jež před válkou vedly ke stavbě opevnění, či vojenské taktice, ale i o způsobech výstavby.

Mohou se tak například dozvědět, že z 10.000 lehkých opevnění postavených v příhraničí Československa se jich 50 nachází na území Kořenova. Jsou v úseku zvaném CH2 - Polubný, který vede od Václavíkovy Studánky až po Štěpánku. Pod rozhlednou se nachází nejvzácnější objekt Jizerských hor - kulometné hnízdo typu C, který má původní střechu z vlnitého plechu. Sloužil k pokrytí hluchých míst. Lehká opevnění tehdy v Kořenově stavěla firma z Velkých Hamrů, jež za ně měla dostat 1,25 milionu československých korun. Až o čtvrtinu ale u některých ošidila nosnost bunkru, a tak byla sankcionována částkou 80.000 Kčs. Výstavbě lehkého opevnění v této oblasti velel štábní kapitán pěchoty Emil Cimrman. Podle dostupných údajů ale není nijak spřízněný s fiktivním géniem Járou Cimrmanem, který má nedaleko expozice lehkého opevnění svůj maják s muzeem.

Opevnění, které v druhé polovině 30. let vyrůstalo podél československo-německé hranice, mělo za úkol zadržet případného útočníka a poskytnout dostatek času pro příchod spojenců. Po mnichovské dohodě z roku 1938 jich však většina skončila bez boje v německých rukou. Po válce betonové stavby až na výjimky chátraly, nový život jim vdechli až po roce 1989 fanoušci vojenské historie. Předválečné opevnění v Tesařově - Kořenově je přístupné o víkendech, o letních prázdninách od úterý do neděle.

Napsala ČTK

Štítky opevnění, lehké opevnění, Kořenov, rozhledna, Liberecký kraj, Jizerské hory, Krkonoše, Morava, Šumava, Mnichovská dohoda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jediný vybavený bunkr v Libereckém kraji zahájil sezónu  |  Radilka  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.