Ač se to může zdát spíše jako výjimka, požáry dopravních prostředků bohužel jsou poměrně časté. Během jednoho roku evidují hasiči Libereckého kraje asi stovku takových případů.
V případě, že se začne během jízdy z motorového vozidla kouřit nebo ucítíte zápach spáleniny, měli byste zachovat klid, zajet ke kraji vozovky a zastavit. „Po zastavení je důležité vyndat klíče ze zapalování a rychle auto opustit s nasazenou reflexní vestou,“ uvedla Iva Michalíčková, koordinátorka preventivně výchovné činnosti HZS Libereckého kraje.
Ve chvíli, kdy je celá posádka vozidla venku, přesuňte se do bezpečné vzdálenosti, ideálně za svodidla. Pokud je to možné, nemělo by auto být zanecháno na místě, kde by se mohl požár rozšířit a způsobit další škody. „Je nutno si uvědomit, že i při zatažené ruční brzdě může dojít k jejímu přehoření a samovolnému rozjetí vozidla z kopce. Z tohoto důvodu je vhodné u hořícího vozidla nechat zařazen rychlostní stupeň. Poté ihned zavoláme hasiče na čísle 150 nebo 112,“ upozornila Michalíčková.
Pokud se pustíte do hašení vlastními silami pomocí hasicího přístroje, je dobré mít na paměti, že je možné přístroj použít pouze na začínající požár a i tehdy je nutné postupovat maximálně opatrně. Nikdy bychom neměli úplně otvírat kapotu, naopak hasit pouze skrz mezeru mírně otevřené kapoty.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.