Legendární závod v běhu na lyžích napsal za svou padesátiletou historii už tisíce příběhů sportovců všech úrovní, od naprostých začátečníků až po profesionály z celého světa. Teď píše další příběh, ojedinělý, jiný než všechny ostatní - umělecký. Je o zrodu kolekce obrazů, grafik, soch, kreseb a fotografií, kterou připravilo na téma Jizerská 50 čtrnáct uznávaných autorů.
Anderlová, Cais, Cihlář, Flejšar, Franta, Kohout, Komárek, Rittstein, Šafránek, Špaňhel, Tesaro, Vávra, Vones, Wagenknecht. Na první pohled skupina umělců, u kterých byste jen stěží hledali společné rysy. Teď je však spojilo jedno téma - Jizerská 50. Téma, které ztvárnil každý svým jedinečným uměleckým pohledem v rámci své disciplíny.
Součástí této kolekce, kterou můžete zhlédnout v Oblastní galerii Liberec od 18. ledna do 29. dubna, jsou mimo jiné i díla Davida Vávry, který se sám na start v Jizerských horách několikrát postavil. „Je to pro mě srdeční záležitost. Fascinuje mne start Jizerské 50 a zástupy běžců, které čekají na povel. Zažil jsem to na vlastní kůži. Několikrát. A pokaždé je to jako poprvé, něco těžko popsatelného,“ přiznává výtvarník.
Samotné výstavě byla inspirací i kniha kurátora výstavy Petra Volfa „Sport je umění“, v níž autor vykresluje krásu sportu zobrazeného umělci. „Záměrem bylo vytvořit kolekci uměleckých děl, která jsou inspirována Jizerskou 50, a oslavit tak jubilejní ročník tohoto závodu. Že se to povedlo, dokazují slavná jména autorů, počet děl a jejich rozmanitost. Ukázalo se jakým fenoménem Jizerská 50 opravdu je,“ říká Marek Tesař z agentury RAUL!, autor unikátního nápadu.
K výjimečnosti některých děl dopomohl i fakt, že se závodu jejich autoři zúčastnili. „Na okamžik jsem se vžila do role závodníka, který pohlcen hejnem „letí“ v proudu, hnán silou vůle, aby dosáhl vzdáleného horizontu vysněného cíle. Vyrobila jsem si několik šablon běžkařů z papíru a jejich obrys zmnožovala a posouvala do různých formací a skupin. Vznikla tak série obrazů, ve kterých jsou závodníci jednotkou, číslem, v oceánu celku,“ popisuje svou tvorbu účastnice 50. ročníku Jizerské 50 Alena Anderlová.
„Inspirovala mne fotka z archivu Jizerské 50. Je z roku 1976 a je tedy pochopitelně černobílá, což bezvadně korespondovalo s tím, že jsem chtěl cíleně dělat klasický černobílý linoryt. Myslel jsem si, že masovost závodu, o které fotografie skvěle vypovídá, je tím nejcharakterističtějším znakem tohoto běžkařského svátku. Ale to byl, jak jsem dodatečně na vlastní oči poznal, veliký omyl! Od letošního února je pro mne Jizerská 50 především o barvách, papouščí pestrosti na bílém pozadí a o tisícovkách žlutých pytlů pod modrým nebem,“ dodává výtvarník Michal Cihlář.
Všechna díla si budete moci prohlédnout od 18. ledna v Oblastní galerii Liberec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.