Liberecký kraj stále pokračuje v boji proti prodloužení těžby v hnědouhelném dole Turów. Pokud by totiž těžba pokračovala, budou občané nedaleko českopolské hranice ohroženi ztrátou vody i dalšími důsledky.
Nyní se kraj obrátil ne Evropskou komisi se stížností. Zároveň podal žalobu proti změně územního plánování. Právě tato změna totiž umožňuje pokračovat v těžbě.
V případě povolení prodloužení těžby by se v Turówě pohlo těžit až do roku 2044. Zároveň by se mohl důl rozšířit až přibližně na 100 metrů k české hranici. Spolu s rozšířením by navíc došlo i prohloubení dolu a to až pod úroveň hladiny Baltského moře.
Podle informací kraje se polská strana snaží obejít nesouhlasný postoj České republiky a veřejnosti novým procesem o povolení těžby na šest let. „Proti tomuto nezákonnému postupu a dalším porušením Liberecký kraj podal stížnost k Evropské komisi,“ sdělil mluvčí kraje Filip Trdla.
Spolu s Libereckým krajem se na Evropskou komisi obrátilo i Ministerstvo životního prostředí, které bude projednávat situaci okolo Turówa i v Bruselu. „Mezi další kroky kraje patří žaloba proti nezákonné změně územního plánu Bogatynie a přihlášení se mezi účastníky polského řízení o posouzení vlivu prodloužení těžby na životní prostředí,“ vysvětlil Trdla.
V současné době také probíhá sběr podpisů do petice. Za peticí směřovanou Petičnímu výboru Evropského parlamentu stojí jednak Liberecký kraj, ale také obce na Liberecku a Frýdlantsku a organizace Greenpeace ČR. „Cílem petice je přesvědčit Evropský parlament, aby do oblasti hnědouhelného dolu poslal vyšetřovací komisi,“ doplnil mluvčí.
Hejtman Martin Půta doufá, že se podaří sesbírat alespoň 5 000 podpisů. „Aktuálně jsme zhruba v polovině. Rád bych proto vyzval občany, aby se k boji za záchranu vody v regionu připojili,“ řekl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.