neděle 25. října 2020 Beáta

Obce a města v kraji zřejmě přijdou kvůli koronaviru o stamiliony

Samosprávy v Libereckém kraji očekávají v souvislosti s koronavirovou pandemií propady příjmů v řádu stamilionů korun. Úřady už začaly šetřit, někde omezují investice, zjistila v průzkumu ČTK. Třeba Liberecký kraj ale naplánované investice omezovat nehodlá, chce jimi totiž podpořit restart ekonomiky, řekla náměstkyně hejtmana pro ekonomiku Jitka Volfová.

Liberecký kraj v současné době reviduje rozpočet připravený na letošní rok. Přestože byli krajští ekonomové ve svých odhadech konzervativní a daňové příjmy nastavili jen na 3,279 miliardy korun, v květnu zastupitelům předloží snížení těchto příjmů na tři miliardy. Ve srovnání s loňským rokem to představuje propad daňových příjmů o 600 milionů korun. Propad v příjmech pokryje podle Volfové kraj ze svých rezerv a pro tento případ ponechal i 250 milionů z přebytku loňského hospodaření.

Rezorty Libereckého kraje dostaly už v březnu nařízeno snížit své výdaje o desetinu. „Restrikce se dotknou všech rezortů kromě sociálního a záchranné služby. Mohli bychom tím získat asi 76 milionů," řekla Volfová. Dalších 127 milionů korun by mohl kraj ušetřit v příspěvkových organizacích a omezením dotací ze svých dotačních programů. Znovu bude vypisovat dotace na sportovní a kulturní akce, které bylo nutné zrušit. Naopak víc chce podpořit inovace nebo řemeslníky. V dotačním programu má kraj téměř 112 milionů, restrikce by se měly dotknout zhruba čtvrtiny.

Zhruba o 220 milionů korun by se podle očekávání měly letos propadnout daňové příjmy stotisícového Liberce. O další miliony přijde krajské město kvůli omezení parkování nebo hazardu. Celkově primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) očekává propad příjmů o čtvrt miliardy korun. Zvýšené nároky budou mít podle něj příspěvkové organizace jako divadla, zoologická a botanická zahrada, kde se ztráty na tržbách odhadují dohromady na 30 milionů korun a ve stejné výši hlásí ztráty i dvě sportovní organizace provozující plavecký bazén a městský sportovní areál. O omezení investic ale město zatím nejednalo.

K prvním redukcím už ale přistoupili v sousedním Jablonci nad Nisou. Třeba na velkoplošné opravy komunikací dali o čtyři miliony méně než původně počítali. Ušetřené peníze přesunuli do rezervy na řešení krizových situací. „Naše záměry velkoplošných oprav nerušíme, ale část časově zbytných výdajů jsme v rámci rozpočtu přesunuli," řekl ekonomický náměstek primátora Milan Kouřil. Pokud bude ekonomický vývoj příznivý, město se podle něj k akcím vrátí. Své výdaje už musely seškrtat i jednotlivé rezorty města, podle odhadů potřebuje Jablonec celkově snížit letos své náklady zhruba o 120 milionů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, správa, hospodářství, koronavirus, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.