Azbest je nebezpečný pro lidské zdraví. Při neodborném nakládání s materiálem obsahujícím tuto karcinogenní látku mohou vlákna způsobit vážné zdravotní problémy. Krajská hygienická stanice přijme ročně kolem desítky hlášení o nesprávném nakládání s azbestem.
Azbest je prokazatelně karcinogenní látkou. Největší nebezpečí představují vlákna, která se mohou dostat do ovzduší a následně do dýchacího ústrojí. „V plicích mohou vyvolat rakovinové bujení na povrchu plic – zhoubný nádor hladké membrány, kterou jsou plíce obaleny tzv. mesotheliom," vysvětlila mluvčí Krajské hygienické stanice Liberec Zuzana Balašová. Nádor se může projevit až po letech od vystavení se azbestu, a to až za 20–40 let.
Další nebezpečí představuje tzv. azbestóza, neboli zaprášení plic azbestem. „Vede k jejich zjizvení, což se projevuje dušností, sníženou vitální kapacitou plic," doplnila Balašová.
Pondělí, 30. května 2022, 20:30
V mateřské škole Domino v Liberci si jeden z rodičů v polovině května všiml tenkých kousků eternitu s azbestem, které ležely v areálu objektu. Povalující se úlomky měly areál kontaminovat kvůli předchozímu neodbornému ošetření střechy s eternitovými...
Azbest mohou obsahovat některé střešní krytiny. Různé stavební práce nebo čistění by proto měly být prováděny podle daných předpisů. Podle Balašové mají firmy a podnikatelé povinnost ohlásit plánované práce s materiálem obsahujícím azbest minimálně 30 dní předem příslušné hygienické stanici. „KHS pak mimo jiné zkontroluje, zda jsou práce prováděny co nejšetrněji, tedy v kontrolovaném pásmu, kam je zakázán vstup osob bez osobních ochranných pracovních prostředků, pokud je to technicky proveditelné. Dále zda je v kontrolovaném pásmu udržován podtlak, aby se zamezilo úniku azbestových vláken, zda je zřízena hygienická smyčka pro zaměstnance a podobně," sdělila krajská mluvčí hygieniků.
K uvolnění vláken také může dojít při ošetření eternitové střešní krytiny vysokotlakým vodním čističem. „V rámci bezpečného postupu se materiál s obsahem azbestu nejprve opatří enkapsulačním nátěrem, který neplní pouze funkci fixační, ale zejména mění respirabilní azbestové vlákno na nerespirabilní tím, že mění jeho velikost a tvar," uvedla Kateřina Forysová, ředitelka odboru hygieny práce KHS LK.
Krajští hygienici přijmou ročně kolem deseti oznámení o neodoborném nakládání s azbestem. Třetina z toho se ukáže jako oprávněná. Ohlášených prací jsou pak desítky. „V loňském roce bylo ohlášeno 49 prací a podařilo se zkontrolovat 75 procent. V jednom případě byla uložena sankce ve výši 10 000 korun za neoznámení prací na KHS a nedodržení bezpečných opatření. V letošním roce je zatím ohlášeno 26 prací s azbestem a kontroly probíhají,“ uzavřela Forysová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.