V Kamenickém Šenově nyní vzniká přeshraniční projekt s názvem Škola a sklo — inkubátor na cestě do života. Ten by měl umožnit rozvoj mladých autorům nejen z Česká ale i z Německa.
Právě propojení škol v Česku i zahraničí a vytvoření přeshraniční sítě je u tohoto projektu klíčové. Výstvaba inkubátoru by měla podpořit zachování zejména sklářského řemesla. V rámci výstavby inkubátoru se tak dočkala kompletní rekonstrukce budova u Střední uměleckoprůmyslové školy.
„Jsem moc rád, že projekt je namířen na spolupráci školy v Kamenickém Šenově s dalšími základními a základními uměleckými školami,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Tulpa. Inkubátor se nachází ve zrekonstruovaném objektu v Horské ulici, který je moderně vybaven. Kdysi tato budova sloužila jako Domov mládeže, poslední roky byl ale nevyužitý.
Zařízení budovy je samozřejmě uzpůsobené oborům sklářským a výtrvarným oborům. „V budově se nachází speciálně zařízený ateliér i dílny, například na výrobu vinutých perlí a mozaiky,“ sdělil ředitel školy Pavel Kopřiva. Inkubátor, na kterém se stále ještě pracuje, se podařilo vytvořit díky přeshraničnímu projektu mezi Českou republikou a Svobodným sáttem Sasko.
Náklady na jeho vybudování se vyšplhaly téměř ke 14 milionům korun. Případná dotace by ale mohla pokrýt až 12 milionů. Vzhledem k tomu, že stavba ještě není zcela dokončena, mohou se celkové náklady ještě mírně zmenit. Spolupráce mezi školou v Kamenickém Šenově a městem Reichenbach ale trvá již dlouho.
Společně se již podařilo uskutečnit několik workshopů, výtvarných kurzů i poznávacích cest, výstav i vědomostních olympiád. Podle radní Květy Vinklátové je dobře, že kraj nezapomíná na sklářství, které je významnou součástí kulturního dědictví Libereckého kraje. „Sklářství v historii proslavilo Liberecký kraj. Díky této tradici k námmůžeme nyní lákat návštěvníky na jedinečný projekt Křišťálové údolí,“ řekla Vinklátová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.