pátek 22. listopadu 2019 Cecílie

Jablonecká radnice se i nadále vrací do třicátých let, rekonstrukce pokračují

I v letošním roce bude pokračovat rekonstrukce jablonecké radnice, která díky opravám získává svůj původní vzhled. Letos by mělo dojít na rekonstrukci balkonu a do vstupní haly přibude pamětní deska s architektem Karlem Winterem.

V Jablonci nad Nisou pokračují práce na obnově interiérů radnice. Do původní podoby z 30. let minulého století by se měla vrátit i galerie velkého zasedacího sálu, na kterou loni při rekonstrukci nedošlo. K opravě balkonu chce magistrát přistupovat se stejnou pietou jako k předchozím opravám, řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček. „Je hezké vidět, že na balkoně zasedacího sálu se sedávalo stejně za první republiky, za socialismu i v současnosti,“ dodal Marek Řeháček.

O obnovu galerie se postará konsorcium restaurátorů vedeného odborným garantem Janem Hrdinou, které už se podílelo na restaurování zasedacích sálů. „Je třeba doplnit veškeré chybějící dílce podle původního vzoru, sklížit a doplnit konstrukce, podlepit uvolněné dýhy, opravit sklopné mechanismy a sedla nalakovat odolným přírodním olejovoskem medového odstínu v polomatném provedení,“ popsal rozsah oprav Jan Hrdina.

Sedadel je na balkoně 42, opravu ale potřebují i zábradlí, parapety, obložení a oboje dveře. „Co bude možné, odmontujeme a odvezeme do dílny, kde se nám bude lépe pracovat. Ale třeba dřevěné zábradlí kolem sedadel i ostění galerie musíme opravit na místě,“ dodal restaurátor. Práce by měly být hotové v září a město za ně zaplatí necelých 370.000 korun. To obnova velkého zasedacího sálu, k němuž galerie patří, stála devět milionů korun.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Funkcionalistickou budovu postavili v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera.

Město budovu postupně obnovuje devět let a investovalo do ní miliony. Opravuje se fasáda, která má být hotova v srpnu. Opravou prošla okna a také interiéry. Vestibul dostal nové lucerny, které v něm dosud chyběly, protože na ně při stavbě radnice nezbyly peníze. Do původní podoby se vrátil nejen sál zastupitelstva, ale i dva sousední salonky.

Do vstupní haly letos přibude pamětní deska, věnovaná architektovi radnice Karlu Winterovi. „Pochází z dílny akademického sochaře Jiřího Dostála a odhalená bude za přítomnosti vnučky architekta 16. srpna,“ dodala mluvčí magistrátu Adéla Říhová.

Foto Město Jablonec

Štítky Jablonec, radnice, rekonstrukce

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.