čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Jablonec chtěl Muzeu skla a bižuterie darovat skleněnou stěnu. Jenže to o ni nestojí

Město chtělo Muzeu skla a bižuterie darovat skleněnou stěnu z obřadní síně. Jenže Muzeum pro ni nemá místo. Nevyužívaná část tak zatím zůstane v krabicích ve sklepě.

Skleněná stěna z dílny dvojice sklářských výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, která od 70. let minulého století zdobila obřadní síň radnice, zůstane Jablonci nad Nisou. Město ji chtělo darovat Muzeu skla a bižuterie a loni v květnu zastupitelé schválili darovací smlouvu. Muzeum však o stěnu nemá zájem. Není na ni prostor, řekla ředitelka muzea Milada Valečková. Ve svých expozicích si ale chce muzeum nechat část plastiky tvořenou třemi kusy z hutního zelenomodrého skla, kterou si od města pronajalo.

Dvojice Libenský - Brychtová významně přispěla k vývoji moderního uměleckého skla. Z jejich dílny pochází například vitráž v oknech kaple svatého Václava v katedrále svatého Víta. Jejich díla vystavovala řada zahraničních galerií a dnes patří mezi nejdražší a nejvyhledávanější autory i na světovém trhu. Jejich skleněná plastika Křížová hlava z 80. let se před třemi lety v aukci Dorothea v Praze prodala za rekordních 1,56 milionu korun. Jakou cenu by měla na trhu plastika z jablonecké radnice, nedokáže nikdo odhadnout.

„Nikdy jsme neuvažovali o prodeji, je to rodinné stříbro,“ poznamenal tajemník magistrátu Marek Řeháček. Když v roce 2002 část výzdoby pronajalo město za korunu ročně místnímu muzeu, odhadl znalec její hodnotu na 450.000 korun. Druhou část tvořila skleněná stěna o rozměrech zhruba tři krát osm metrů poskládaná z barevných cihel. „To dílo tvořilo stěnu před okny radnice v obřadní síni, dnes je rozebraná na ty nejmenší části, vlastně skleněné cihly. Ani nevíme, jestli je kompletní,“ přiznal Řeháček.

Předpokládá, že ta část, kterou má muzeum zapůjčenou, zůstane dál vystavena. „Město nemá v tuto chvíli ambici, aby ji vystavovalo ve svých prostorách,“ řekl tajemník. Část, která je v bednách ve sklepě radnice, tam podle něj zůstane. „Bude čekat na nějaké další využití. Její čas určitě ještě přijde,“ poznamenal Řeháček. Vyžít by ji podle něj bylo možné v některé ze staveb ve městě, třeba v plánovaném dopravním terminálu, který by se měl už příští rok začít stavět v Kamenné ulici.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Město Jablonec

Štítky správa, výtvarné, sklo, muzea, Jablonec n.N.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.