úterý 4. srpna 2020 Dominik

Harrachov hledá novou trasu pro včelí stezku, letos ji neotevře

Včelí naučnou stezku Jana Harracha letos v Harrachově neotevřou. Hledají pro ni novou trasu a po osmi letech je třeba obnovit také informační tabule a inventář, řekl starosta Jaroslav Čech, který je sám včelařem a byl jedním ze spoluautorů zhruba tříapůlkilometrové naučné stezky.

„Stále se navyšující počet návštěvníků bohužel způsoboval problémy, v některých případech docházelo i ke slovnímu napadání majitelů pozemků. Množství odpadků, které se povalovaly po celé délce stezky, začalo být také neúnosné. Proto jsme už loni trasu upravili, zatím se nám ale nepodařilo najít novou, která povede dál od chalup, a tím se vyhneme problémům a konfliktům," řekl starosta. Věří, že už v příštím roce bude možné stezku na nové trase znovu otevřít.

Včelí stezku Jana Harracha otevřeli v krkonošském středisku v červenci 2012. Cílem projektu bylo přiblížit lidem, co obnáší včelaření, a naučit je poznávat a milovat přírodu. Stezka začínala u autobusového nádraží a měla 11 zastavení, která turistu provedla Rýžovištěm kolem restaurace Lesní zátiší až k penzionu Renata. Na nejvyšším místě byl křížek s obrázkem svatého Ambrože, který je patronem všech včelařů.

Stezka byla osazena informačními tabulemi o životě včel v češtině, němčině a polštině. „I ty už po těch letech potřebují opravit," poznamenal Čech. Na každém stanovišti byla také zahrádka se čtyřmi či pěti rostlinami typickými pro Krkonoše, stezka také seznamovala turisty s vývojem úlů od nejstarších k nejnovějším.

Jméno hraběte Harracha nesla naučná stezka proto, že právě on se zasloužil nejen o rozvoj místní sklárny, města a celého regionu, ale také o rozvoj včelařství. V roce 1864 založil v Chrudimi první včelařský spolek v celé Habsburské monarchii. O osm let později založil organizaci, která sdružila včelaře z celého mocnářství.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto www.harrachov-info.cz

Štítky ČR, rekreace, příroda, správa, včelaři, Harrachov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.