čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Cena jabloneckého terminálu se vyšplhala až na 460 milionů. Výstavba zatím nezačne

Náklady na výstavbu jabloneckého terminálu se postupně vyšplhaly až na 460 milionů korun. Nejen kvůli tomu letos Jablonec jeho plánovanou výstavbu nezahájí.

Především je tu ale velké riziko, že se stavbu nepodaří dokončit do poloviny roku 2023 a v takovém případě by město přišlo o zhruba dvousetmilionovou dotaci z evropských fondů. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Roubíček (ODS). Příprava projektu bude pokračovat, uskutečnit ho chce město v novém programovacím období.

Výstavbu nového dopravního terminálu v Kamenné ulici připravuje Jablonec už přes pět let. V budoucnu by měl propojit městskou a regionální autobusovou dopravu s tramvajovou a železniční. Součástí je i podzemní parkoviště pro zhruba 200 aut. S nedalekou vlakovou zastávkou by měla nový terminál spojit prosklená lávka. Na začátku se náklady odhadovaly na 160 milionů korun, postupně ale narostly téměř trojnásobně na 460 milionů včetně DPH. Důvodem je podle Roubíčka růst cen stavebních prací, ale také vysoké náklady na nutné přeložky sítí a úpravy kolem Lužické Nisy.

Stavba už má územní rozhodnutí, zatím ale město nezískalo stavební povolení. Rizikem je podle Roubíčka i délka výběrového řízení na zhotovitele, kterou radnice nemůže ovlivnit. Výjimkou u podobných projektů totiž nejsou námitky neúspěšných uchazečů, případně prověřování soutěže antimonopolním úřadem (ÚOHS). To vše by mohlo plánovaný termín dokončení ohrozit a město připravit o dotaci. Financovat celý projekt z vlastních prostředků by pro Jablonec bylo velkou zátěží. „Neznamená to, že terminál nebude, připravuje se dál, možná tam proběhnou nějaké dílčí korekce směrem k lacinějšímu řešení," dodal Petr Roubíček.

Podoba terminálu je dílem pražského ateliéru DOMYJINAK architekti. Postaven by měl být ze skla, střechu hlavní budovy pokryje zeleň. „Snažili jsme se tím návrhem o rozšíření městského prostoru Dolního náměstí o pěší zónu, kde by byl objekt, který by sloužil nejen dopravě, ale hlavně občanům města. Snažili jsme se o zapojení řeky Nisy do toho veřejného prostoru," řekl při prezentaci návrhu jeden z autorů Petr Šikola. Od původního návrhu se podle Roubíčka projekt příliš neliší, s ohledem na rostoucí tlak na elektromobilitu tam ale přibyla další dobíjecí stání.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto DPMLJ

Štítky ČR, doprava, stavby, správa, Jablonec n.N.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.