sobota 27. února 2021 Alexandr

Jablonecká přehrada se dočká nového zázemí. Názory na novou podobu se ale rozcházejí

Přehrada patří bezesporu mezi to nej, co Jablonec místním i turistům nabízí. Nyní má projít okolí vodní nádrže velkou proměnou. Náhledy na projekt za deset milionů se různí.

S myšlenkou výrazněji zasáhnout do vzhledu okolí jablonecké přehrady si radnice pohrávala už spoustu let. K činu ale přistoupila až loni, kdy vyhlásila architektonickou soutěž. Projekt, jehož vítězem se stal ateliér Prokš Přikryl architekti, by měl přinést návštěvníkům nové šatny, převlékárny i sprchy a občerstvení.

Nové objekty by tak mohly vyřešit každoroční problém tisíců návštěvníků přehrady, kteří se nemají kde převléknout. Často tak dochází k trapným situacím, kdy se lidé snaží převléknout před zraky okolí pod ručníkem nebo ve křoví. „S projektanty nyní řešíme přesně vybavení jednotlivých stavebních modulů i provozní potřeby vzhledem k nutnému celoročnímu provozu některých částí zázemí, např. toalet,“ uvádí v Jabloneckém měsíčníku náměstek primátora Petr Roubíček.

Nové dřevěné zázemí by mělo vzniknout U Prutu, nedaleko městského bazénu a u Povodí Labe.

Tristní je také současný stav veřejných toalet. I ty jsou navíc omezeny sezónním provozem. Pokud byste si nyní potřebovali odskočit, máte smůlu. „Když u přehrady mimo sezónu nefunguje občerstvení, je to nemilé, ale logické. Jestliže si však u přehrady, která je jakousi výkladní skříní města, není ve 21. století kam odskočit, pak už to je problém,“ konstatuje Roubíček. I tento problém by měla realizace modulárních objektů vyřešit. Město chce totiž zajistit celoroční provoz alespoň dvou sociálních zařízení na protilehlých stranách přehrady.

Samotný vzhled dřevěných buněk ale jednoznačně pozitivně přijímán není. Přestože vzhled nepůsobí kdovíjak bytelně, dle mluvčí magistrátu Jany Fričové by stavba měla odolat sněhu, dešti i mrazům. „Počasí objekty neohrozí. Konstrukce staveb je projektovaná pro klimatické podmínky v Jablonci nad Nisou,“ ujišťuje Fričová. „Nejsem architekt a ani stavebnictví není můj obor, tak nedokáži posoudit stavbu z odborného hlediska. Z pohledu budoucího uživatele mi navrhované vizuální řešení nepřijde úplně nejzdařilejší. Řada modulů napojených na sebe mi připomíná spíše „cirkusový vláček“, který úplně nezapadá do prostředí Jablonecké přehrady jako rekreačního místa. Jedná se však o můj laický názor, který jsem získal po shlédnutí fotografií a doufám, že samotná realizace bude vkusnější,“ hodnotí vizualizaci opoziční zastupitel Michal Švarc (SPD). Na druhou stranu za plus považuje výběr dřeva coby hlavního stavebního materiálu. „Věřím, že výstavbou chybějícího zázemí dojde k rozšíření a zkvalitnění chybějících služeb a tím zároveň i ke zvýšení komfortu návštěvníků Jablonecké přehrady,“ dodává.

Nové vedení Jablonce zrušilo soutěž na obnovu Slunečních lázní a okolí přehrady. Chce tím ušetřit

Jablonec zrušil architektonickou soutěž na podobu Slunečních lázní a okolí přehrady. Jako důvod udává nové vedení radnice vysoké náklady, které město v nejbližší budoucnosti čekají. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Jana Fričová....

Dle architektů bude mít jeden modul rozměr 6x6 metrů. Ten bude možné využít jako kiosek, hygienické zázemí, sklad či posezení. Zároveň by měla být konstrukce v případě potřeby snadno opravitelná.

Vedení města u vítězného návrhu oceňuje srozumitelnost, jednoduchost, eleganci a údajně i nízké investiční náklady. Někteří zastupitelé by byli ale pro větší zachování současné atmosféry. „Co se týče vítězného návrhu, není úplně totožný s mým přesvědčením. Já jsem byl spíš zastáncem zachování ´génia loci´ minimálně u Slunečních lázní. Poetika ´Rozmarného léta´ je zde více než patrná. Se zbytkem nemám problém. Ujednotit vzhled stánků, přidat sprchy, toalety, to vše rozhodně návštěvníci přehrady uvítají. Já jsem toho názoru, že by se to dalo skloubit,“ komentuje zastupitel Pavel Žur (Nová budoucnost pro Jablonec).

Sjednocení vzhledu stánků a zázemí, ale ne všude

Přestože jedním z hlavních cílů projektu je sjednocení prostředí v blízkosti přehrady, nedotkne se všech míst. Změny se tak neprojeví například u nedávno opravených toalet na Tajvaně nebo Slunečních lázní. Ty by měly být řešeny v budoucnu samostatně. „Úplně na začátku si musíme odpovědět na otázku, zda rekonstruovat stávající objekt Slunečních lázní, tedy vytvořit repliku s moderním vybavením, nebo budovat úplně nový s jiným vzhledem,“ vysvětluje Fričová. Ta také doplňuje, že aktuálně připravované změny jsou jen první fází. Pokud by se ale v budoucnu měly u přehrady objevit nové budovy, měly by mít stejný vzhled jako objekty, které představuje vizualizace.

A co čeká současné provozovatele občerstvení u přehrady? Dostanou od města výpověď z nájmu dle platných smluv a na nové provozovatele nechá Jablonec vypsat soutěž.

Bez zásahu zůstane také například stánek Voltovny, který se nachází na soukromém pozemku. Město ani nebude zasahovat do vzhledu Základny, tento objekt je sice soukromý, ale stojí na pozemku města. „S oběma majiteli však město bude řešit provoz, tedy noční klid dle městské vyhlášky, jelikož právě na koncerty konané na Základně si v minulosti stěžovali sousedé, kteří vedle provozovny bydlí,“ říká mluvčí. Rekonstrukce by se mohly dočkat toalety u beach volejbalového hřiště. O objekt a jeho opravu dle města projevili zájem vodní skauti.

Během letošního roku by měla být vytvořena podrobná projektová dokumentace a připravena všechna povolení. Do provozu by měly být objekty uvedeny na jaře 2022.

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Město Jablonec/Prokš Přikryl Architekti

Štítky Jablonec, přehrada, zázemí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.