V jablonecké ulici Smetanova vznikne Středisko výchovné péče (SVP), které se bude věnovat mládeži potýkající se s nejrůznějšími obtížemi. Město zařízení dlouhé roky postrádá.
Na vybudování SVP spolupracuje Jablonec s Libereckým krajem, se kterým uzavřel memorandum. Kraj do střediska investuje více než 3,5 milionu korun. „Liberecký kraj pro vznik Střediska výchovné péče Jablonec nad Nisou rekonstruuje na své náklady prostory na Střední škole řemesel a služeb ve Smetanově ulici v první patře budovy domova mládeže,“ uvedl na dotaz Drbny Dan Ramzer, náměstek hejtmana.
Podle Ramzera díky vybudování SVP vznikne v Jablonci unikátní středisko poradenských služeb. V budově totiž již sídlí Speciálně pedagogické centrum a Pedagogicko-psychologická poradna, obě zřizované krajem. „Umístěním SVP do Smetanovy ulice získají Jablonečané ucelený servis k pomoci při výchově a vzdělávání dětí, které se v tomto ohledu potýkají s nejrůznějšími obtížemi. V zásadě bude možné na jednom místě řešit nejen specifické poruchy učení a chování, ale i dílčí patologie,“ komentoval náměstek primátora David Mánek.
Středisko se bude zaměřovat zejména na ambulantní práci s dětmi, dospívajícími a jejich rodinami. „Pracovníci SVP poskytnou dětem odborné psychologické nebo speciálně pedagogické vyšetření. Dále středisko nabízí individuální a skupinovou konzultační podporu studentům i pedagogům, třídním kolektivům pak programy dlouhodobé primární prevence, diagnostiku třídního kolektivu a intervenční programy,“ vysvětlil ředitel Dětského diagnostického ústavu v Liberci Vladimír Brebta.
V prostorách dojde k přeměně obytných buněk na pět kanceláří se sociálním zázemím. Vznikne zde terapeutická místnost, místnost pro sociální pracovnici, psychologa, speciální pedagogy i archiv. „Předpokládáme, že vše bude hotové nejpozději do konce června příštího roku,“ sdělil Ramzer, který vznik SVP vnímá velmi kladně.
„Proto kraj také poskytl své prostory. Se zvyšujícím se počtem dětí a mladistvých s výchovnými problémy, dětí z disfunkčních rodin a dětí jako pachatelů trestné činnosti vznikla potřeba předcházet vzniku a rozvoji negativních projevů v jejich chování nebo narušení jejich zdravého vývoje. Žádoucí je zmírňovat, odstraňovat příčiny či důsledky již rozvinutých poruch chování a negativních jevů v sociálním vývoji a přispívat ke zdravému osobnímu rozvoji dětí,“ dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.