pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Ohňostroje a petardy v Jablonci jen na silvestra? Porušování vyhlášky řeší strážníci od začátku prosince

Jablonec nad Nisou v loňském roce schválil vyhlášku, která měla omezit použití zábavné pyrotechniky pouze na silvestra. Navzdory platné regulaci se každý den po setmění rozléhají ve městě rány a nebe osvětlují záblesky ohňostrojů. Od začátku prosince se porušováním vyhlášky zabývají strážníci.

Vyhláška zakazuje používání zábavní pyrotechniky po celý rok mimo silvestra. „Výjimkou v OZV bude silvestrovská noc v čase od 18 hodin 31. prosince do 2 hodin ráno Nového roku,“ uvedla již dříve zastupitelka a autorka návrhu Michaela Tejmlová

Přesto strážníci evidují od počátku prosince osm případů spojených s pyrotechnikou. „Dvakrát strážníci řešili nezletilé zloděje, kteří si odnesli pyrotechniku z obchodu bez placení,“ přiblížil ředitel městské policie Jablonec nad Nisou Michal Švarc. Dále hlídky řešily používání pyrotechniky přes zákaz vyhlášky. „Jednou strážníci přestupce pokutovali na místě, druhého provinilce MP oznámila správnímu orgánu, jelikož s postihem na místě nesouhlasil,“ komentoval Švarc. Strážníci také odhalili jednoho prodejce, který pyrotechniku prodával dětem.

Konec lampionům štěstí i petardám. Jablonec schválil novou vyhlášku

Žádné lampiony štěstí a kromě pár hodin na Silvestra ani pyrotechnika. Novou vyhlášku schválili jablonečtí zastupitelé.

Třikrát bylo používání pyrotechniky ohlášeno, ale strážníkům se nepodařilo potvrdit. Lidem, kteří se dopouštějí porušování vyhlášky, hrozí vysoké pokuty. Na místě jim mohou strážníci udělit pokutu ve výši do deseti tisíc korun, ve správním řízení se může vyšplhat až do výše 100 tisíc korun. „Zároveň žádáme občany, když oznamují používání pyrotechniky, o uvedení co nejpřesnějšího popisu protiprávního jednání i popisu pachatele, aby městská policie mohla úspěšně zakročit. K jednoznačnému prokázání je posléze důležité i svědectví, protože za přítomnosti strážníků nikdo zpravidla zábavní pyrotechniku nepoužívá a OZV neporušuje,“ dodal ředitel městské policie.

K vyhlášce město přistoupilo kvůli negativním dopadům pyrotechniky na lidi, zvířata i krajinu. U zvířat může stres vyvolaný nečekaným světlem a hlukem způsobit i smrt. „Následky pyrotechniky ale špatně snáší i děti, citlivější lidé nebo senioři,“ zdůvodnila dříve Tejmlová.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Geralt/Pixabay

Štítky Jablonec, vyhláška, silvestr, ohňostroj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.