Celkem 16 nových studentů architektury z Běloruska přijala ke studiu Technická univerzita v Liberci. Ze své rodné země utekli kvůli násilným represím.
Ze země zmítané protesty proti současnému režimu, proti kterým tvrdě bojuje vláda v čele s Alexandrem Lukašenkem, utekli studenti ze strachu z pronásledování nebo dokonce uvěznění.
Příjezd studentů do Liberce obnášel několikaměsíční přípravy a ani tak nebyl snadný. Rektor Technické univerzity celou záležitost řešil dokonce s ministrem zahraničních věcí. „Jednání o příjezdu začala již na podzim loňského roku. Celá procedura kolem víz, finančního zajištění a samotného příjezdu se ale protahovala,“ uvedl rektor Miroslav Brzezina.
Z bezpečnostních důvodů probíhal i samotný přesun studentů z Minsku do Liberce po menších skupinkách přes Polsko, Ukrajinu nebo Litvu. Složitost celé situace přiblížil také prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Radek Suchánek, který je zároveň hlavním organizátorem přesunu studentů. „Už jen dostat se do kontaktu s konkrétními studenty, kteří by měli zájem k nám přijet, s sebou neslo četná úskalí. Ale i to byl stále jenom začátek,“ popsal Suchánek.
Následovala složitá a dlouhá jednání. Nakonec se ale podařilo všech 16 studentů v pořádku dopravit až na Technickou univerzitu. Doma ale museli zanechat své rodiny, blízké a přátele. Kvůli pandemii se museli studenti prokázat negativním testem a případně strávit karanténu na kolejích.
„I po přestěhování do Liberce mám stále noční můry. Utíkám v nich před policií nebo se snažím skrýt, aby mě nezatkli,“ přiblížila Anastasiya, jedna z běloruských studentek. Ve své zemi byla kvůli účasti na protestních akcích předvolána policií a domů odešla jen díky pomoci zástupkyně dobrovolnické právní služby. V zemi ale už zůstat nechtěla.
Poměry v Bělorusku donutily k opuštění rodné země i Lizavetu, studentskou aktivistku. Několik jejích přátel a kolegů zadržela policie a prohledala jim byty. Po tomto incidentu se rozhodla, že se domů už nevrátí. „Vyměnila jsem si SIM kartu a telefon přepnula do režimu letadlo, tak aby mě KGB nemohla stopovat,“ dodala.
Na sociálních sítí vyjádřila řada lidí studentům podporu a děkovala univerzitě za jejich přijetí. Mezi nimi i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Technická univerzita v Liberci udělala správný krok. Děkuji nejenom za studenty, ale také za příklad. Zrovna v těchto dnech je to důležité gesto,“ napsal Půta. „Děkuji mockrát za pomoc studentům. Jsem z Běloruska, mám hodně známých ve vězení, je tam opravdu peklo,“ komentovala Hanna Beatriche.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.