neděle 1. srpna 2021 Oskar

S tramvajemi metrového rozchodu se přišli rozloučit do Jablonce i Liberce tisíce lidí

Dnes byl oficiálně ukončen provoz tramvají metrového rozchodu na trati mezi Libercem a Jabloncem. Poslední jízda historických tramvají přilákala tisíce lidí z Česka, ale také milovníky dopravy z Německa, Rakouska nebo Holandska.

Loučení s metrovým rozchodem na trati mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou dnes do tramvají přilákalo stovky lidí. Zájem byl hlavně o ty historické. Dopravní podnik ale na mimořádné jízdy nasadil i běžné soupravy. Do historických vozů není možné nastoupit třeba s kočárky, řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Vozy vjížděly na trasu v patnáctiminutových intervalech a většinou byly plně obsazené.

Tramvaje do Jablonce pojedou naposledy v sobotu, v neděli už jen historické

V sobotu vyjedou naposledy pravidelné tramvajové spoje z Liberce do Jablonce nad Nisou. Neděle už bude patřit loučení s úzkým - metrovým rozchodem kolejí a jezdit budou do Jablonce jen historické tramvaje. S rekonstrukcí trati do Jablonce končí...

Tramvaje nahradí autobusy

Kvůli rekonstrukci tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem skončil v sobotu tramvajový provoz, ode dneška zajišťují pravidelné spojení autobusy. „Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti o poslední jízdy tady v Liberci na 'metrovce' jsme si uvolnili na dnešek trasu do Jablonce. Na trase je už tramvajová doprava nahrazena autobusy s označením X11 a my máme prostor povozit zájemce na historických vodidlech i standardními vozy, které na trati jezdily," doplnila.

Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955 a je nejdelší meziměstskou tratí v Česku.

Zhruba 13kilometrová trať je v zemi posledním úsekem s rozchodem 1000 milimetrů. Přímo v Liberci a v dalších městech v zemi už mají tratě drážní rozchod 1435 milimetrů. Ještě v 90. letech ale jezdily tramvaje s metrovým rozchodem v celé zemi. „ČKD začalo v 90. letech v uvozovkách vyhrožovat všem provozovatelům tramvajové dopravy, že bude dělat jen tramvaje na podvozku 1435 milimetrů a některá města a dopravní podniky se toho zalekly a začaly buď přerozchodovávat nebo likvidovat tramvajový provoz," řekla Poršová.

V Liberci se tehdy v rámci rekonstrukce trati z Lidových sadů do Horního Hanychova změnil rozchod kolejí na drážní. Z vozovny v centru do Lidových sadů je ale ještě třetí kolejnice, která umožňuje provoz historických tramvají s metrovým rozchodem. Po rekonstrukci bude mít i trať do Jablonce drážní rozchod 1435 milimetrů. „Hlavním důvodem je sjednocení a také zlevnění provozu. Provoz do Jablonce na metrovém rozchodu vždy znamenal určité komplikace a omezení, hlavní důvodem je tedy ekonomika," dodala mluvčí.

Některé historické tramvaje se po rekonstrukci na trať do Jablonce vrátí, říká Tomáš Krebs z Boveraclubu

V rámci poslední etapy rekonstrukce tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem zanikne metrový rozchod. Posledním místem v celé České republice, kde budou moci jezdit historické tramvaje s metrových rozchodem z konce 19. a začátku 20. století tak...

Tramvaje mezi Libercem a Jabloncem ročně přepraví téměř milion cestujících. Naposledy se trať kompletně rekonstruovala v 70. letech. Modernizace trati začala v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru krajského města. Za přispění EU se už do obnovy trati investovalo zhruba 700 milionů korun. Dokončení kompletní rekonstrukce až do Jablonce by teď mělo stát podle odhadů miliardu korun, z velké části by ji měly zaplatit evropské fondy.

V pondělí začnou práce na prvním bezmála čtyřkilometrovém úseku trati od zastávky U Lomu po Vratislavice, výhybna. Dodavatelem je Eurovia CS, dopravní podnik za stavbu zaplatí bez DPH 95,5 milionu korun. Práce mají být hotové do 19. listopadu. Obnoven pak bude provoz tramvají do Vratislavic, do Jablonce budou ještě celý příští rok jezdit autobusy. Zbylou část trati rozdělil dopravní podnik na čtyři úseky, hotové mají být do konce roku 2022.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Zbranek, Denisa Albaniová

Štítky ČR, MHD, zajímavosti, tramvaje, Liberec, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.