Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

Vyšetřování pádu kabiny visuté lanovky na Ještědu potrvá dlouhé měsíce

Více než půl roku potrvá vyšetřování pádu kabiny visuté lanové dráhy na Ještědu v Liberci. Prasklo tažné lano, ale jen to by její pád nemělo způsobit, řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

České dráhy se domnívají, že to mohlo být bezprostřední příčinou nehody. V neděli jedna ze dvou kabin při cestě z vrcholu spadla. Pád z třicetimetrové výšky nepřežil průvodčí, který byl v kabině sám. Záchranáři 13 cestujících a průvodčího z druhé kabiny evakuovali.

Tažné lano používané na lanovce na Ještěd má v průměru 22,4 milimetru, na délku asi 1,4 kilometru a váží kolem tři tun. Na Ještědu ho mění obvykle po deseti až 15 letech, podle údajů ČTK se tak naposledy stalo na jaře 2016.

Škodu České dráhy odhadují podle mluvčího Petra Šťáhlavského na deset milionů korun. Mimo provoz bude lanovka měsíce. „Dokud nebudeme znát přesné příčiny nehody, tak provoz lanovky určitě neobnovíme," uvedl generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Policie událost vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti se sazbou od dvou do osmi let, na místě jsou i inspektoři Drážní inspekce. „Máme přizvané znalce z oborů, kteří nám vlastní expertizou mohou dopomoci k objasnění celého případu," řekl novinářům regionální policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Policie žádá případné svědky pádu lanovky o spolupráci, podle Robovského se jich přihlásilo zatím sedm. „I nadále však naše výzva trvá," dodal. Přednosta lanovky Vladimír Štěpán řekl, že je událostí zdrcený, vysvětlení pro pád kabiny nemá.

Podle inspektora Kučery se v neděli našli zbytky prasklého tažného lana a v pondělí inspekce pokračovala ve vyšetřování. „Předpokládám, že na místě mimořádné události budeme ještě dnes a pak už se tam vracet nebudeme, že už to bude spíše dokazování, papíry, výslechy a tak dále," uvedl včera.

Jen kontrola lana trvá měsíce

Podle něj vyšetřování inspekci potrvá minimálně půl roku. „Třeba taková kontrola defektoskopie lana trvá několik měsíců," řekl. Jen prasknutí tažného lana by ale podle něj nemělo způsobit pád kabinky lanové dráhy. „Jsou tam mechanismy, které mají nějakým způsobem fungovat, a my musíme zkoumat, proč se ta kabina zřítila," dodal.

Šťáhlavský řekl, že je vyšetřování na začátku a že musí prověřit všechny skutečnosti, které mohly vést k nehodě. „První zjištění na místě však nasvědčují tomu, že pravděpodobnou bezprostřední příčinou nehody bylo prasknutí tažného lana, které bylo kontrolováno metodou defektoskopie odborným znalcem v listopadu 2020 a další plánovaná prohlídka byla doporučena do listopadu 2022," uvedl.

V Liberci spadla dnes odpoledne kabina lanovky na Ještěd. Při tragické nehodě zemřel průvodčí z jedné kabiny, záchranáři evakuovali cestující a průvodčí druhé kabiny. V ní cestovalo patnáct lidí, všechny se podařilo nezraněné dostat dolů, nyní...

Obě kabiny lanovky se na trasu vydávají souběžně proti sobě. Jedna vyjíždí z horní a druhá ze spodní stanice a míjí se u podpěry, která je zhruba v polovině trati. Kabiny jsou propojené přes tažné a přítažné lano a za normálního stavu by v opačném směru jely po celou dobu cesty, což v neděli při tragické nehodě neplatilo. „V důsledku přetržení tažného lana se obě kabiny rozjely ve směru k dolní stanici. Na obsazené kabině zaúčinkovala nouzová brzda a kabina bezpečně zastavila. V případě druhé, neobsazené kabiny došlo z dosud nezjištěných příčin k pádu,“ řekl Šťáhlavský Deníku N. Obsazená kabina jela původně od spodní stanice k horní.

Zatím není jasné, kdy lanovka bude moci být opět v provozu. Podle Šťáhlavského bude potřeba větší oprava. „Její rozsah a délka bude stanovena až po podrobné prohlídce celé lanové dráhy, proto nelze v současné chvíli předjímat rozsah prací. Lze však očekávat, že bude nutné vyměnit celé tažné lano a vyrobit novou kabinu," uvedl mluvčí Českých drah. Před tragickou nehodou České dráhy počítaly s odstávkou v rámci obvyklé podzimní revize, jež měla začít dnes, do 13. listopadu.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Je v majetku Českých drah. Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, cvičení se konají každoročně. Bezmála v 90leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto

Štítky nehoda, turistika, železnice, lanovky, Ještěd, Liberec, lanová dráha, České dráhy, Drážní inspekce, Jan Kučera, havárie, Ivan Bednárik

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vyšetřování pádu kabiny visuté lanovky na Ještědu potrvá dlouhé měsíce  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.