Výstavbu domu s 16 obecními byty připravují v Hejnicích na Liberecku, na projekt chce město žádat dotace ze Státního fondu podpory investic (SFPI). Z toho 12 bytů bude sociální, zbylé čtyři v kategorii dostupného nájemního bydlení. Radnice tak chce vyzkoušet kombinaci obou současných dotačních titulů. Na výstavbu cenově dostupných nájemních bytů je ze SFPI do roku 2026 vyčleněno sedm miliard korun.
Hejnice vlastní 365 nájemních bytů. "V minulosti jsme je neprodávali, kromě odlehlých částí města, naopak postupně po jednotlivých bytech přidáváme další. Stále nám ale byty chybí, máme zhruba 90 nevyřízených žádostí," říká starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). Náklady na stavbu projektanti odhadli na 71 milionů korun, bez dotací si tak velkou investici nemohou Hejnice podle starosty dovolit. "Vyčerpali bychom celou naši rezervu," řekl. Město s 2800 obyvateli hospodaří letos s rozpočtem 110 milionů korun, do investic dává zhruba čtvrtinu příjmů.
Nové byty Hejnice podle Demčáka potřebují, aby měly co nabídnout a lidé neodcházeli jinam. "Situace na trhu s pozemky je v Hejnicích špatná, situace na trhu s hypotékami je špatná a ekonomická situace v Hejnicích není úplně top v kraji, takže to městské nájemní bydlení je opravdu nejdostupnější," uvedl. Nabídka bydlení je podle něj šancí, jak do města přilákat třeba učitele, policisty, ale i různé služby. Kromě výstavby nových bytů investuje radnice podle Demčáka i do revitalizace sídliště.
Pokud by město získalo z dotačního programu 50 až 60 procent, zbytek už by bylo schopné financovat. Na přípravě projektu se podle Demčáka aktuálně pracuje, zhruba do měsíce by měl mít stavební povolení. Pokud vše dobře půjde, mohly by podle něj práce na stavbě začít v polovině příštího roku, záležet bude na rychlosti rozhodování o dotacích. Zároveň Hejnice zvažují výstavbu dalších dvou bytových domů s 30 až 40 byty na sídlišti. Nové domy mají být podle Demčáka energeticky úsporné, na střechách ponesou fotovoltaické elektrárny, vytápění bude z centrální kotelny.
SFPI a ministerstvo pro místní rozvoj začaly žádosti o podporu na výstavbu dostupného nájemného bydlení přijímat od října. Dotace je možné využít na výstavbu bytů, ale také rekonstrukce a nákupy cenově dostupných nájemních bytů. Cílem programu je podpořit vznik dostupného nájemního bydlení a postupně obnovit bytový fond ve vlastnictví obcí a dalších právnických osob. Podle průzkumu společnosti CEEC Research a Svazu měst a obcí (SMO ČR) by chtělo dotace využít 70 procent obcí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.