neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Noční vlaky ode dneška nepojedou. Omezení se bude týkat i málo využívaných linek

Kraj má v plánu omezení autobusové i železniční dopravy u málo využívaných spojů. Změny související se současnou situací okolo koronaviru se týkají zejména nočních linek.

Liberecký kraj kvůli úbytku cestujících v souvislosti s obavou z šíření nového koronaviru omezí železniční dopravu. Noční vlaky od soboty nepojedou, řekl po jednání krizového štábu na dotaz ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). S očekávaným omezováním výroby zejména v automobilovém průmyslu se podle něj omezí i autobusové spoje. Kvůli zastavení výroby ve Škodě Auto už ve čtvrtek nevyjely autobusy, které do Mladé Boleslavi dopravovaly dělníky.

„My se snažíme omezovat ty linky, které nejsou využity, a vzhledem k tomu, jak se v tomto nouzovém stavu postupně omezuje výroba, jednotlivé firmy uzavírají nebo omezují provoz, tak se snažíme postupně utlumovat i jednotlivé linky nejenom železnice ale také autobusů,“ doplnil Půta. Hlavní omezení jsou podle něj ve večerních a nočních spojích, kdy lidé stejně vzhledem k nařízení vlády nikam cestovat nemohou. Liberecký hejtman lidem doporučil, aby si před cestou prověřili aktuální znění jízdních řádů na internetových stránkách integrovaného systému dopravy (IDOL).

Vlaky a autobusy mířící z Libereckého kraje do sousedního Polska už od 16. března končí na hranicích. Výjimku se podařilo vyjednat pro vlak z Liberce přes Žitavu do Varnsdorfu v sousedním Ústeckém kraji. Německým územím ale vlak jen projíždí bez zastavení, podobně jako tomu bylo před rokem 1989. Vlak z Liberce přes Jablonec nad Nisou, Tanvald a Kořenov do polské Sklářské Poreby končí v Harrachově. U hranic s Polskem končí i tři autobusové linky: autobusy z Liberce do Bogatyně v Kunraticích, z Liberce do Zhořelce v Habarticích a z Liberce do Sieniawky v Hrádku.

Podle informací společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy, omezí od soboty dopravci kapacitu vlaků na trase z Liberce do Harrachova, ale také směrem do Frýdlantského výběžku. Na trase z Liberce přes Turnov do Lomnice nad Popelkou byly ve všední dny zrušeny posilové spoje a také školní spoj směrem na Novou Paku. Zrušené jsou například i posilové vlaky z Tanvaldu do Plavů, ze Smržovky na Josefův důl pojede vlak v hodinovém intervalu, s vloženými spoji v ranní špičce.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto ČD

Štítky ČR, doprava, správa, zdraví, koronavirus, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.