středa 28. července 2021 Viktor

Historické tramvaje se na trase "jedenáctky" projedou naposledy, rekonstrukce jejich provoz ukončí

Kvůli dokončení rekonstrukce tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem, po které jezdí linka č. 11, zmizí z této trasy nadobro historické vozy. Nový rozchod už jejich jízdu neumožní.

Kdysi nebyl úzkorozchodný tramvajový provoz zdaleka tak výjimečný. Tramvaje metrového rozchodu dříve jezdily hned v jedenácti českých městech. Letošní poslední fází rekonstrukce, která začne v červenci, zanikne poslední provoz. Zájem z řad turistů i fotografů je přitom značný. „Již dnes běžně potkáváme podél tratě desítky fotografů dokumentujících běžný provoz. Skupiny příznivců z tuzemska i zahraničí svými objednávkami zvláštních jízd již zcela zaplnily všechny víkendové dny v červnu, některé zakázky z důvodu propustnosti jednokolejné tratě již musí být dokonce odmítány,“ uvádí mluvčí DMPLJ Martina Poršová.

Rekonstrukce tramvajové trati pokračuje. Na autobusák se prodlužovat nebude

V polovině července začne poslední etapa rekonstrukce tramvajové trati mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Projekt bude rozdělen do čtyř úseků. Původní plány na prodloužení tramvajové trati až na terminál MHD byly zatím odloženy.

Poslední příležitost spatřit známou historickou tramvaj 6MT č. 177 a vlek č. 44 budou mít Liberečáci a Jablonečáci v rámci Muzejní noci 25. 6. 2021 a tradičních jízd na Zubačku 26. 6. a 17. 7. 2021, které budou doplněny o další spoje.

Motorový vůz 6MT č. 177 pochází z roku 1953. Původně jezdil na trase z Janova do Rychnova, už od roku 1955 byl ale nasazen na trasu Jablonec - Liberec. „Do Liberce byl předán v roce 1972. Následně byl využíván pro služební účely a v roce 1979 byl předán do depozitáře Technického muzea v Brně. Odtud byl dlouhodobě zapůjčen zpět do Liberce,“ uvádí na webu liberecký Boveraclub. O jeho renovaci v letech 2001 až 2011 se zasloužili právě členové libereckého Boveraclubu. „Členům Boveraclubu patří poděkování nejen za péči o historické tramvaje, ale i za zajišťování zvláštních jízd,“ dodává Poršová.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Boveraclub

Štítky Jablonec, Liberec, tramvaj, doprava, historie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.