pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Dopravci se potýkají s nedostatkem řidičů. Stále více jich je v karanténě nebo izolaci

Dopravcům v kraji chybí řidiči. Na vině je koronavirus. Zatím nebylo nutné omezovat rozsah dopravy v kraji, nicméně informace od dopravců jsou takové, že stále větší počet řidičů především v příměstské autobusové dopravě je v karanténě nebo izolaci a může se stát, že bude docházet k omezování některých spojů.

Novinářům to po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta. „Budeme se snažit primárně udržet dopravu do zaměstnání a do škol, a budeme se snažit v případě, že k omezování spojů dojde, informovat veřejnost, kterých linek se to bude týkat. Zatím neplánujeme plošné omezení dopravy, jako tomu bylo loni na jaře nebo na podzim," doplnil Půta.

Podle dopravců jsou řidiči MHD i příměstské autobusové dopravy vystaveni dennímu kontaktu s velkým počtem lidí všech věkových skupin. Pokud se řidič od cestujících nakazí, tak spousta kolegů, s nimiž třeba trávil pauzu na vozovně, nebo se kterými se potkal, musí do karantény. Zajistit pak všechny linky je velmi náročné. Podle majitele dopravní skupiny BusLine Jakuba Vyskočila je situace velmi vážná. „Nedostatek řidičů může v krátké době ochromit ekonomiku celého státu, lidé se nedostanou do práce," upozornil.

POLITICKÁ KORIDA: V Liberci opět vyjedou noční spoje. Jak to vidí zastupitelé?

Od ledna v Liberci opět začnou jezdit noční spoje. Nevrátí se v podobě, jako před covidem, cestující svezou dvě okružní linky každý den v 0:20. Je to dostatečné? Na to jsme se zeptali libereckých zastupitelů.

Dopravce zaměstnává 780 řidičů nejen v Libereckém kraji, ale také v sousedním Královéhradeckém nebo Plzeňském kraji, uspěl i v tendrech na zajištění dopravy v Pardubickém kraji nebo jižních Čechách.

BusLine je největším autobusovým dopravcem v Libereckém kraji, zajišťuje regionální dopravu na Jablonecku a Semilsku. V Libereckém kraji firmě aktuálně chybí 14 procent řidičů a v sousedním Královéhradeckém kraji dokonce 17 procent. „Zatím jsme vždycky dokázali vyjet a zajistit všechny spoje, je to ale za cenu toho, že za volanty autobusů musí zasednout i vedoucí středisek, dispečeři nebo dopravní ředitel," řekl mluvčí společnosti Radovan Vrátný.

Ne všichni řidiči firmy BusLine jsou ale očkovaní, někteří vakcínu odmítají. Jeden z neočkovaných řidičů tak podle Vrátného aktuálně leží na jednotce intenzivní péče s těžkým průběhem koronaviru. „Rád bych vyzval cestující i řidiče k maximální ohleduplnosti, nošení respirátorů uvnitř autobusů, k respektování pravidel a především k tomu, aby se nechali očkovat," dodal Vyskočil.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jaroslav Appeltauer

Štítky doprava, správa, koronavirus, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.