úterý 25. ledna 2022 Miloš

Silničáři uzavřeli komunikaci přes Oldřichové sedlo pro kamiony

Silničáři v Libereckém kraji dnes uzavřeli silnici třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo pro kamiony nad šest tun. Tento úsek se nesolí.

Zákaz vjezdu bude zatím vzhledem k předpovědi počasí platit nejméně do soboty. Řidiči kamionů musejí směrem na Raspenavu a Hejnice po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky, řekl Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

Na Oldřichovském sedle se podle Barka vrstva nového sněhu rychle uklouzává a hrozí, že by tam nákladní auta zůstala stát a komunikaci by zcela zablokovala. V Libereckém kraji nasněžilo a stále se objevují sněhové přeháňky, hlavně v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost hlavně ve vyšších polohách, i na hlavních tazích tam mohou ležet zbytky sněhu. Problémy mohou mít řidiči nákladních aut ve stoupáních.

Hlavní tah na Harrachov zůstává průjezdný i pro nákladní automobily

Opatrní by měli být řidiči kamionů také na silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov, kde leží vrstva sněhu a stále sněží. Frekventovaná trasa vede chráněnou oblastí a silničáři tam nemohou solit, jak by chtěli. „Máme limity, za které nemůžeme jít,“ řekl Bark. Silnice ale zatím podle něj zůstává i pro nákladní dopravu průjezdná, vzhledem k malému množství sněhu se ji daří udržet sjízdnou.

Na Českolipsku a Liberecku jsou většinou hlavní tahy jen holé a po chemickém ošetření mokré. Na Jablonecku a Semilsku, hlavně v horských oblastech musí motoristé počítat se sněžením. Pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd, kde leží ujetá vrstva sněhu. Liberecký kraj leží z velké části v chráněných oblastech, solí se tak v kraji jen zhruba 40 procent komunikací.

Teploty v kraji se dnes ráno pohybují od minus dvou do dvou stupňů Celsia. Podle meteorologů se budou zpočátku objevovat sněhové přeháňky, dopoledne by ale mělo srážek a oblačnosti ubývat a k večeru se vyjasní. Teploměry přes den vystoupají maximálně ke dvěma stupňům nad nulou, na horách bude mrznout celý den.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Michael Daněk

Štítky počasí, silnice, sjízdnost, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.