pondělí 10. května 2021 Blažena

Dnes poprvé uvítá návštěvníky hrad Valdštejn. Zítra i Lipý v České Lípě

Dnes zahájí sezónu kromě Trosek a Bezdězu také hrad Valdštejn v Českém ráji. Zítra se k nim přidá ještě hrad Lipý v České Lípě. Počet návštěvníků i prohlídky jsou ale omezeny.

Kapacita venkovních prostor je omezena na pětinu, uvnitř na jednoho návštěvníka by mělo být minimálně 15 metrů čtverečních. „V týdnu to řešit nemusíme, návštěvnost v tomto období bývá malá, denně okolo 50 až 60 lidí. Ale o víkendu budeme muset návštěvníky počítat," uvedl kastelán Bezdězu Kamil Seidl. V rozlehlém areálu budou moci být podle něj stovky lidí, přesné číslo bude kastelán ještě počítat na základě výměry hradu.

Od úterý se otevře i hrad Valdštejn, který má ve správě město Turnov. Tam bude moci přijít denně až 200 lidí. „Třeba v létě se návštěvnost denně pohybuje až kolem 800 lidí, což v současné době nepřijde. Protože vypadly školy, nejezdí senioři a návštěvníci Českého ráje se ani nemohou ubytovat. Jsme ale rádi, že můžeme otevřít," uvedla za hrad Valdštejn Eliška Gruberová. Lákadlem pro návštěvu hradu je podle ní nádherný výhled na zasněžené Krkonoše. „Dokud budou Krkonoše bílé, bude tady zima," řekla Gruberová.

V České Lípě se od středy otevře městský hrad Lipý a přilehlé muzeum nazývané Centrum textilního tisku. „Zatím bohužel nemůžeme vzhledem k protiepidemickým nařízením otevřít v režimu, na který jsou naši návštěvníci zvyklí, ale po dlouhé době uzavření vítáme možnost otevření za jakýchkoliv podmínek,“ uvedla Tereza Vraná, ředitelka Kultury Česká Lípa. V prostoru hradu bude moci být najednou 15 lidí, v Centru textilního tisku maximálně šest. „Doufáme, že i přes všechna nařízení k nám nějací návštěvníci dorazí. V krásných jarních dnech je návštěva nádvoří hradu Lipý velice příjemná," dodala Vraná.

Ohodnoť článek

Foto Hrad Valdštejn

Štítky ČR, památky, koronavirus, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.