Na zrušení výherních automatů dostanou provozovatelé kasin v Jablonci nad Nisou tři roky. Rozhodli tak jablonečtí zastupitelé. Okamžitý zákaz automatů právníci nedoporučili, městu by hrozily žaloby o náhradu způsobené škody
Pro zrušení automatů hlasovalo ve městě v lednu 87,95 procenta účastníků místního referenda. Konalo se s prvním kolem prezidentských voleb.
Jakub Macek z opoziční Změny pro Jablonec předložil vlastní návrh, který počítal s tím, že by smlouvy s provozovateli kasin zůstaly v platnosti, ale změnila by se jen městská vyhláška o hazardu. Chtěl z ní vyřadit výherní automaty a provoz technických her na území města zakázat prakticky s okamžitou platností. Zastupitelé ale v obavě z žalob návrh nepodpořili.
O změně vyhlášky bude zastupitelstvo jednat v září, kdy by měl návrh předložit primátor. Zároveň ho zastupitelé pověřili jednáním s provozovateli kasin o změnách či ukončení smluv, které s nimi město uzavřelo. „Smlouvy byly uzavřené s tříletou výpovědní lhůtou, protože město po provozovatelích chtělo, aby nějakým způsobem upravili své prostory," řekl primátor Petr Beitl.
Tříletá lhůta jim měla dát možnost si tuto investici "odbydlet". „Jak se celý ten byznys vyvíjí, tak to vypadá, že dojde k významné redukci, možná, že do těch tří let v Jablonci ani žádné kasino nezbude," dodal primátor.
Dnes je jich ve městě devět. Městské zastupitelstvo v Jablonci schválilo už v roce 2011 vyhlášku, která měla ukončit provoz všech heren a kasin k 1. lednu 2015. V červnu 2015 ale novelou vyhlášky zastupitelé hazard opět povolili.
Změnu postoje vedení města zdůvodnilo tím, že nulová tolerance není řešením a vede jen k obcházení zákona a vzniku nelegálních heren. Jablonec vyhláškou povoluje jen vznik kasin, nikoli heren. V kasinech tak nemohou peníze prohrávat lidé závislí na dávkách a nedostanou se tam ani nezletilí.
Ještě před třemi lety žádali odpůrci hazardu ve městě jeho úplné zrušení, zastupitelé ale tehdy vyhlášení referenda nepodpořili. V lednu tak šlo jen o výherní automaty, živá hra a další druhy hazardních her v kasinech zůstanou. „Podle statistik není živá hra takovým problémem jako automaty. Lidí závislých na živé hře zdaleka není tolik," řekl Macek.
Dvě třetiny hazardních hráčů v zemi tvoří podle něj lidé závislí na automatech. Podle odhadů je v kasinech v Jablonci zhruba 400 automatů a lidé ve městě ročně prohrají při hazardu až 100 milionů korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.