pátek 5. června 2020 Dobroslav

S jarem souvisí i mláďata. Kdy ale potřebují zachránit a kdy je lidský zásah zbytečný?

Každý rok se na jaře probouzí příroda, rozkvétají květy a rodí se spousta mláďat. Na louce, v lese, ve vodě… No prostě všude. A záchranné stanice se nestíhají otáčet. Jenže ne vždy mládě pomoc potřebuje… Víte, jak to je?

Špatné rozhodnutí a neuvážení situace totiž může vést ke smrti jinak naprosto zdravého mláděte. Pokud se tak setkáte s ptáčetem, zajíčkem nebo třeba srnčetem, zvažte, jestli pomoc opravdu potřebuje.

„Často působí naprosto bezbranně – neumí ještě utíkat, či létat, nebojí se nás, choulí se v trávě. Leckoho by tak mohlo napadnout, že je s nimi něco v nepořádku, že se něco stalo jejich rodičům a že možná potřebují pomoc. Může mít pravdu. Ale pozor, neuvážená a neodborná ‚pomoc‘ může další život mláděte tragicky poznamenat a nezřídka vést i k jeho rychlé smrti,“ varuje záchranná stanice hl. m. Prahy.

Až polovina mláďat pomoc nepotřebuje

Ta také upozorňuje, že až polovina mláďat u nich končí zbytečně. Vytvořila pro lidi základní manuál, kdy nalezenému mláděti pomoci (viz níže). Informace o poskytování pomoci nabízí i Centrum pro zvířata v nouzi v Liberci.

Zvířata potřebují pomoc pokud:
Jsou viditelně zraněná, podchlazená, promoklá nebo apatická.
Se nachází v nebezpečí, někde uvízla, někam spadla, hrají si s nimi děti.
U ptáčat potřebují pomoc holátka nebo málo opeřená ptáčata vypadlá z hnízda.
U savců potřebují pomoc mladé šelmy mimo noru nebo veverky mimo dutinu.

Pokud zjistíte, že zvíře potřebuje pomoc, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a případně se s odborníky poraďte. Zajímavostí je, že dotek u ptačích mláďat nevadí. „Mláďat ptáků se můžete dotknout, ptačím rodičům lidský pach nevadí,“ popisuje liberecké Centrum pro zvířata v nouzi. Někdy tak může postačit strčit ptáče zpět od hnízda. I přesto je nutné ale brát na vědomí, že pohyb a manipulace se zvířaty může být pro ně velmi stresující.

V Liberci se můžete obracet na zmíněné Centrum pro zvířata v nouzi. Telefonní číslo je 728 040 610 a více informací najdete na stránkách archa.zooliberec.cz.

Naopak u savčích mláďat je důležité se dotekům vyhýbat! Takové v klidu ležící srnče v trávě nebo hopkající zajíček o vaši pomoc zřejmě nestojí. Pozornost byste naopak měli věnovat srnčeti, které hlasitě píská a zmateně pobíhá. V každém případě je vždy vhodné raději se nejprve poradit s odborníky, než ač s dobrým úmyslem zachraňovat zvíře, které to nepotřebuje. Můžete tak totiž nadělat více škody než užitku.

Foto pixabay.com

Štítky záchranná stanice, mládě, srnče, ptáče, pomoc, záchrana

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.