Aktuálně

FOTO: Policisté nezapomínají ani na cyklisty. Rozdávají jim lékárničky i pokuty

Cyklisté jsou právoplatní členové silničního provozu. A u nás jich není zrovna málo. Policisté se tak na ně zaměřili v rámci osvětové preventivní akce zaměřené právě na milovníky cyklistiky Na kole bezpečně.

S Týmem silniční bezpečnosti si tak policisté počíhali na cyklisty i koloběžkáře na cyklostezce nedaleko libereckého fotbalového stadionu. Naštěstí tentokrát bez rozdávání pokut. Pouze cyklisty informovali o povinné výbavě. Na cestu navíc dostali lékárničku, nebo reflexní prvky. Třeba nepromokavý potah na batoh.

„Právě cyklisté spolu s chodci a motocyklisty patří mezi nejohroženější skupinu účastníků silničního provozu,“ informovala policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Přítomnost lékárničky nebo prvků, díky kterým jsou cyklisté vidět, mohou být v některých situacích rozhodující. Jedním z cílů akce Na kole bezpečně tak bylo připravit cyklisty, aby si mohli v případě nutnosti poskytnout první pomoc navzájem nebo někomu dalšímu.

Vidět a být viděn

V roce 2018 v Libereckém kraji nezemřel jediný cyklista. O rok dříve přišla o život jedna osoba na kole. V roce 2016 šlo o dvě osoby, z nichž jedna byla mladší 15 let.

„Liberecký kraj je jeden z nejzatíženějších cyklistickou dopravou. Viditelnost je v tomto případě velmi důležitá. Jestliže někde platí pravidlo vidět a být viděn, tak právě u cyklistů a chodců,“ uvedl Tomáš Lerch, ředitel Ředitelství služby dopravní policie. Ten zároveň upozornil, že ačkoliv je nutné mít v pořádku kolo po technické stránce, primární zásadou zůstává být dobře rozpoznatelný.

Loni v Libereckém kraji žádný cyklista nezemřel, statistiky v České republice ale tak pozitivní nejsou. Jen během loňského roku zemřelo při nehodě s cyklistou 39 osob. Přesto každoročně řeší policisté přes 160 dopravních nehod s cyklisty.

Ani cyklistům se pokuty nevyhýbají

Jaké jsou příčiny nehod s cyklisty? Patří mezi ně nepozornost, nezvládnutí řízení, ale také alkohol.

Policisté se sice zaměřují právě na prevenci, nezapomínají ani na represivní akce. Takže ani pokuty nejsou výjimkou. A že jich za rok nerozdají zrovna málo. „Každý rok rozdáme přibližně sto dvacet pokut. Vítáme ale také pozitivní přístup města Liberce, který se snaží vytěsnit cyklodopravu z hlavních tahů a spolupodílí se na budování cyklostezek,“ komentoval Jaroslav Řehák, vedoucí Odboru služby dopravní policie Libereckého kraje.

Akci Na kole bezpečně si pochvaluje i Rudolf Broulík, vedoucí oddělení krizového řízení Krajského úřadu. Sám je také cyklistou, i když amatérem. „I když se to možná nezdá, tak i prevence je součástí naší práce. Pro tento projekt jsme pořídili 257 kusů lékárniček za přibližně 60 tisíc korun,“ vysvětlil Broulík a dodává, že kraj podle něj dělá pro cyklisty dost.

U projíždějících cyklistů se policisté zaměřili i na povinnou výbavu. Ruku na srdce, víte, co všechno musí vaše kolo mít? Takové brzdy jsou asi samozřejmostí, ale máte v cajku i odrazky nebo konce řídítek? Ty musí být zaslepeny. Podrobný přehled povinné výbavy naleznete na stránkách BESIPu.

Jak jste na tom s povinnou výbavou kola?

 
 
 
Celkem hlasovalo71 čtenářů
 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky na kole bezpečně, cyklisté, policisté, prevence, silniční tým bezpečnosti, doprava, cyklista, lékárnička, Liberecký kraj, povinná výbava automobilu, BESIP, Česko

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.