úterý 18. února 2020 Gizela

Kabinová lanovka na Ještěd nejezdí kvůli silnému větru

Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci nejezdí od rána kvůli silnému větru. Na horní stanici má vítr v nárazech přes 70 kilometrů v hodině, přípustných je 58. „Slábnout by měl vítr začít po 13:00," řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Dnes ráno byl z vrcholu kopce ideální výhled, bylo jasno. Z Ještědu je vidět na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří. V minulosti stávala lanovka kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá. Loni to bylo 15krát, letos je to poprvé.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavena byla v letech 1932 až 1933. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem. Loni přepravily kabiny na vrchol zhruba 230.000 lidí, o 65.000 méně než v roce 2018, kdy šlo o druhou nejúspěšnější sezonu od roku 1992. Podle Štěpána ale loňskou statistiku zkresluje, že kvůli výměně pohonu nejezdila lanovka čtvrt roku od začátku dubna. "Když bychom nebrali tyto tři měsíce, tak v meziročním srovnání bylo o 14.000 cestujících více," dodal přednosta.

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky počasí, železnice, lanovka, Ještěd

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.