Petici s podpisy od více než 13 tisíc lidí projednával včera Petiční výbor Evropského parlamentu na mimořádné schůzi. Dokument podnítil Evropský parlament k jednání. Bude požadovat vysvětlení.
Při projednání došel Petiční výbor k závěru, že se bude dotazovat Polska i Evropské komise a bude požadovat vysvětlení. Jak upozornilo hnutí Greenpeace v Tiskové zprávě, K jednání výboru došlo poté, co těžební firma PGE potvrdila, že jí nestačí původní kontroverzní povolení ze začátku tohoto roku. To bylo vydáno na šest let s tím, že bude bez účasti české veřejnosti a navíc povolení porušuje evropskou legislativu. „Na dole chce PGE těžit až do roku 2044. Zároveň společnost připustila, že nepočítá s kompenzacemi za těžbu pro české občany,“ informoval Lukáš Hrábek, mluvčí Greenpeace ČR.
Případné prolomení těžby přitom může mít fatální dopad na okolí, včetně české strany. Jednou z největších obav je ztráta vody pro více než 30 tisíc lidí. Pokračování těžby se tak logicky nejvíce obávají lid, kteří bydlí v blízkosti dolu. Jako například Milan Starec, obyvatel obce Uhelná, který se včerejšího projednání také zúčastnil.
Aktuální situaci komentoval slovy: „Důl se k nám přibližuje každým dnem, otevírá se pohled do těžební jámy a PGE přitom od 1.5. těží z pohledu evropské legislativy nelegálně. Dostali jsme se do situace, která vyžaduje zásadní kroky jak ze strany EU, tak české vlády. Ačkoli z toho nemáme jako obyvatelé Trojzemí radost, poslední šance jak zabránit kompletní ztrátě podzemní vody v dotčených obcích je žaloba na Polsko.“
Rozhodnutí Petičního výboru vítá i vedení Libereckého kraje. „Jsem rád, že si europoslanci uvědomují závažnost hrozby, která může postihnout tisíce domácností Libereckého kraje,“ řekl hejtman Martin Půta s tím, že doufá, že Evropská komise proti Polsku zasáhne.
Petice se při jednání dočkala podpory od mnoha nejen českých europoslanců. Postup Polska je tak považován za nepřijatelný. Na českou stranu se postavil i předseda europarlamentu David Sassoli. „Polsko mám velmi rád a dlouhodobě se zasazuji o posílení vzájemných vztahů, v tomto případě mě ale svou nekomunikací neskutečně zklamali a ani nedali jinou možnost, než abychom věc probrali i na půdě Evropského parlamentu,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský, který inicioval dopis právě předsedovi Evropského parlamentu.
Vyšetřování zabere Evropskému parlamentu minimálně několik měsíců. „I proto Greenpeace, místní obyvatelé, Liberecký kraj a nově i Výbor pro životní prostředí vyzývají vládu k podání žaloby na Polsko u Evropského soudního dvora. Tento proces může zajistit rychlé prošetření těžby na dole Turów, která je momentálně nelegální,“ dodal Hrábek.
Žaloba by měla být podána nejen kvůli nesplnění podmínek, porušování směrnic a nepřipuštění námitek české strany, ale také kvůli nesprávně provedené studii dopadů rozšíření dolu na životní prostředí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.