Poslední roky se žula v lomu na Černé Studnici již netěžila. V současné době se ale opět začalo v lomu něco dít. Redakce se proto obrátila na majitele, společnost Ligranit, která těží v kamenolomu v libereckých Ruprechticích a na Hraničné.
V posledních letech okolí lomu utichlo, těžba zde byla ukončena hned z několika důvodů. „Primárně není dostatečná poptávka, dále je velmi finančně nákladné prohloubit se do té části skály, kde se ještě nachází kvalitní “žlutý“ kámen vhodný pro blokovou těžbu a další zpracování,“ sdělil na dotaz redakce ředitel Marek Pernička.
Navíc se lom nachází na místě, které je špatně přístupné jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance. Přesto se nyní v lomu opět pracuje, a to konkrétně na opravách budovy. „Co se týče letošní aktivity, tak v prostoru lomu je přes 100 let stará původní budova, která už nutně potřebovala revitalizovat, aby nezchátrala a aby se dala v budoucnu použít jako sociální zařízení k lomu,“ komentoval Pernička.
Novinkou podle něj jsou i ovce, které nově obývají louky vedle lomu. „Tomuto krásnému místu už dlouho bylo potřeba věnovat trochu lásky a věříme, že to potěšilo místní i návštěvníky,“ dodal ředitel. Zároveň ale Pernička zdůraznil, že lom zůstává vyhraněným ložiskem kamene a v budoucnu se zde jistě znovu vyplatí aktivně těžit.
Těžba na Černé Studnici započala již koncem 19. století a podle portálu Geologické lokality je zdejší železnobrodská žula, zvaná také jako tanvaldská, starší více než 321 milionů let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.