středa 27. ledna 2021 Ingrid

Každý obyvatel Libereckého kraje loni vyprodukoval přes půl tuny odpadu

V Libereckém kraji vyprodukovaly loni domácnosti 228 tisíc tun odpadu, to je o tři procenta méně než o rok dříve. V přepočtu na obyvatele je to 515 kilogramů, o 18 kilogramů méně než předloni. Méně komunálního odpadu v přepočtu na obyvatele vyprodukovali jen v Karlovarském kraji, snížení objemu komunálního odpadu zaznamenali také v Olomouckém kraji. Liberecký kraj je výrazně pod celostátním průměrem, který vzrostl na 551 kilogramů, vyplývá z dat, která zveřejnilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Celkově se loni v Libereckém kraji vyprodukovalo 1,143 milionu tun odpadu, což představuje nárůst téměř o 11 procent. V přepočtu na obyvatele to v kraji představuje 2580 kilogramů. Komunální odpad z toho tvoří sotva pětinu, většina vyprodukovaného odpadu tak pocházela z podnikání. Ubylo přitom i nebezpečného odpadu, kterého bylo zhruba 85 tisíc tun, asi o tisíc tun méně než v roce 2018.

S růstem objemu vyprodukovaných odpadů rostou i náklady na jejich svoz, zpracování a likvidaci. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly neinvestiční náklady v Libereckém kraji spojené s odpady o 7,5 procenta na 1,492 miliardy korun, což představuje více než 40 procent veškerých nákladů na ochranu životního prostředí v kraji. Dalších bezmála 149 milionů korun představují investice spojené se sběrem, svozem, tříděním a zpracováním odpadů.

Celkově se loni v Česku vyprodukovalo 37,4 milionu tun všech odpadů, z toho 88 procent bylo podle ministerstva opět využito. „Z toho 84,5 procenta materiálově a 3,5 procenta energeticky," uvedlo MŽP. Na skládkách loni skončilo 9,5 procenta všech odpadů. Z komunálních odpadů šlo 41 procent na recyklaci nebo do kompostáren, 12 procent se využilo energeticky. Podle MŽP se daří zvyšovat využití vytříděných materiálů z komunálního odpadu, 46 procent komunálního odpadu ale stále končí na skládkách.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto EKO-KOM

Štítky odpady, MŽP, ČSÚ, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.