V úplně nové moderní centrum města Hrádek nad Nisou by se měl proměnit komplex průmyslových budov a pozemků bývalé textilky Benar. Město nyní zveřejnilo vizualizaci, podle které by měla vzniknout projektová dokumentace.
Benar, který se nachází nedaleko historického centra v blízkosti Schubertovy vily, zakoupil Hrádek před pěti lety za celkem šest milionů korun. Od té doby nechal zpracovat jeho současný stav a vypracovat analýzu rizik, která mapuje veškerou starou ekologickou zátěž. „Získali jsme statické a diagnostické posudky jednotlivých budov,“ informuje starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.
Aktuálně město zveřejnilo vizualizaci, která bude předložena k posouzení veřejnosti i zastupitelstvu. „Pokud bude tento projekt přijat, budou následovat postupné další kroky příprav všech nezbytných stupňů projektových dokumentací,“ sděluje na dotaz Drbny starosta. Občané se s návrhem mohou seznámit na webu města nebo v měsíčníku Hrádecko.
Současnou vizualizaci zpracoval Projektový atelier David. „Zastavěné území areálu bývalé továrny navrhujeme upravit demolicí větší části budov, jejichž stav je z pohledu stavu a únosnosti stavebních konstrukcí a ekologické zátěže nevyhovující. Zachovalé objekty navrhujeme doplnit novou výstavbou dvou větších bloků, které doplní proluky po demolovaných objektech,“ uvádí autoři projektu v průvodní zprávě studie, podle které by centrální části zastavěného území měl dominovat komín původní kotelny.
V plánovaném architektonickém řešení dále architekti přibližují budoucí možnou podobu Benaru: „Konceptem architektonického řešení je oprava zachovávaných budov s doplněním novými objekty v současném materiálovém a hmotovém řešení. Důraz je v návrhu kladen na kvalitu veřejného prostoru městského charakteru a parkové zeleně včetně mobiliáře a drobných architektonických prvků. Stávající objekty budou rekonstruovány a upraveny pro zvolený stavební program.“ Tématu se ale podle vedení města věnovali i studenti TUL z Katedry architektury a umění.
Neděle, 4. října 2015, 13:27
Pohraniční Hrádek nad Nisou na Liberecku koupí za šest milionů korun bývalou textilní továrnu Benar. Jde o brownfield v těsné blízkosti historického centra, město tak získá téměř 20 hektarů pozemků. Konkrétní využití pro areál zatím radnice nemá. Se...
Podle studie by tak rozhodně neměla z Benaru zmizet upomínka na průmyslovou minulost. Řada objektů, jako např. bývalá kotelna, by měly být zachovány. Částečně by se měly přestavět na byty, sportovní a kulturní volnočasové aktivity a záměrem města je také vybudovaní zdravotního středisko, které zde chybí. Projekt je ale teprve ve fázi návrhu. Současná podoba studie tak není finální a může ještě doznat zásadních změn.
Dle vizualizace by se mělo jednat o centrum s rozsáhlými zelenými plochami. „Zelené plochy mají být jednou z dominant budoucího nového centra,“ říká Horinka. Ty by se navíc propojily se současným parkem u Schubertovy vily.
Přestože projekt revitalizace Benaru je pro budoucí podobu a rozvoj hrádeckého centra zásadní, zatím není jasné, kdy by mohlo k samotné realizaci dojít. Důvodem je i finanční náročnost. „Realizace, to je především otázka potřebných financí. Já věřím, že v roce 2022 až 2023 budeme mít veškeré nezbytné projektové dokumentace a budeme řešit vlastní realizaci,“ konstatuje Horinka a dodává, že předběžné odhady nákladů se pohybují mezi 350 a 400 miliony korun. Úspěšnost projektu tak bude závislá zejména na získání dotací.
Benar je aktuálně komplexem průmyslových budov a pozemků, které město před několika lety prozíravě, z celé řady důvodů,...
Zveřejnil(a) Josef Horinka dne Středa 30. prosince 2020
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.